Sürücülere kışlık bakım uyarısı: Bin liradan kaçıp 25 bin liradan olmayın

Sürücülere kışlık hizmet uyarısı: Bin liradan kaçıp 25 bin liradan olmayın

ELAZIĞ – Elazığ’da kış aylarına girilmesiyle alay malay sürücüleri münebbih oto tamirat ustaları, bin teklik kışlık bakımdan kaçan sürücülerin gittikçe 25 bin lira masrafla yüz yüze kalabileceklerini söyledi.

Elazığ’da antrakt kocaoğlan ile birlikte soğuk havalar etkisini göstermeye başlarken oto tamirat ustaları, açkı sahiplerini kışlık bakım konusunda uyardı. Kış bakımının muhakkak yapılması gerektiğini belirten ustalar, hele antifriz bakımının genişlik önemlisi olduğunu belirtti. Birden soğumalarda antifriz eksikliğinin araçta bloğun patlamasına, motorun kirlenmesine amil olabileceğini aktaran ustalar, toplamda bin liralık kışlık bakımdan kaçan sürücülerin ilerde 25 bin teklik masrafla yüz yüze kalabileceğini söyledi.

Fasıla kocaoğlan itibari ile çokluk olduğunu aktaran otomotiv mühendisi Buğra Aygündüz, “Kışlık bakımlar çokça önemlidir. Özelikle antifriz ve akü bakımı çok önemlidir. Akü, kış aylarına geldiği ant kendini boşaltıyor. Antifriz derecesi düşük olduğu devir komütatör çalışmayabilir. Motor sıcaklığı faziletli türlü ve kitlenme meydana gelebilir. Biz servisimizde ücretsiz kontrolleri sağlıyoruz. Antifriz, korse diş derinliği, motosiklet yağını taharri ederiz. Fren ve hidrolik yağına büyüklüğünde kontrolleri gerçekleştiriyoruz. Şuanda kışlık bakımlar bin ile bin 500 teklik beyninde değişiyor. Aracın markasına ve modeline bakarak mübayenet gösteriyor. Bin antifriz 150 teklik civarındadır. Antifriz kabil yalınç bir şeyin gözden kaçırılması bile motora 20 bin teklik gibi büyük masraflar çıkartabiliyor. Şuan servisimizde sıradan tıpkı su mevcut” dedi.

Oto tamirat ustası Yunus Sıkıntı ise “Aracın antifrizini kontrol ediyoruz. Fren hidroliği, motosiklet yağını ve balatalarını taharri ediyoruz. Kışlık hizmet önemlidir. Aracın antifrizini değiştirmediğin zaman galiba ayrımsız derecede motosiklet blokları donma yapar. Antifriz donma yapar. Bin teklik hizmet yaptırmıyorlar ve aradan ahit geçiyor. Arkası Sıra müşterimiz geliyor 20-25 bin liralık masraf ile karşılaşıyor. Motorla ilişik sıklet yaşıyor” diye konuştu.

Share: