Sunak’tan partisine ‘halka mali destek’ uyarısı

İngiltere’de Muhafazakar Partinin şef adaylarından Rishi Sunak ve rakibi Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Tümen mensupları ile seçim kampanyası çerçevesinde İngiltere’nin Darlington bölgesinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Ana gündeminin kalan enerji faturaları ve hayat maliyetleri olan etkinlikte, öğür üyeleri, alelhusus alacak politikaları ve zorluklarla savaş eden ailelere verilecek bindi üzerine rakipleri zorlayıcı sorular sordu.

Truss, başvekil namına gelecek seçimde daha aşkın dayak kazanacağı sözünü verdi.

“Arasında çakılı ayrımsız pasta var. Tığ bunu bölüşmeliyiz ve parayı dağıtmalıyız. Bana bakarak, bu pastayı büyütebiliriz.” diyen Truss, mevcut vergileri artırma düşüncesine ısıdam bakmadığını ve bundan henüz çok gelir elde edilmesine alın çıktığını söyledi.

“İngiliz halkı bunu yapmadığımız için bizi affetmeyecek”

Sunak ise rakibini hanay pahalılığında anif benzeri artışla yüz yüze mütezayit ailelere maddi bindi sunmaması dolayısıyla eleştirerek, ati seçimde yoksulluğun artmasını engelleyememesi halinde partisinin banko yenilgiye uğrayacağı uyarısında bulundu.

Çokça zenginler için vergi indirimleri değil yer haddinden fazla ihtiyacı olanlara yardım etmeyi hedeflemeleri gerektiğini vurgulayan Sunak, “Şayet bunu yapmazsak milyonlarca âdem sadece kırıcı çekmeyecek, seçimlerde banko mahvolacağız. İngiliz halkı, bunu yapmadığımız amacıyla bizi affetmeyecek.” dedi.

Küsurat erke faturalarına dahi dikkati çekici Sunak, bu konuda bölüt bindi olunmaması karşısında Muhafazakar Partinin seçimi kaybedebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Muhafazakar Partide önderlik yarışı

İngiltere’de Muhafazakar Tümen liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Truss ve bozuk Maliye Bakanı Sunak ortada geçecek.

Adaylar, 7 Temmuz’üstelik Muhafazakar Öğür liderliğinden çekilme eden Johnson’ın yerini almak üzere mücadele veriyor.

Fırka liderliği amacıyla 20 Temmuz’bile yapılan oylamada, Sunak 137, Truss 113 oy almıştı.

Partinin bakir lideri, 5 Eylül’de mahsus olacak

Büyüklük çapında tahminî 160 bin Muhafazakar Tümen üyesi, yeni başbakanı ve partinin eskimemiş liderini, sona mütezayit 2 aday arasından seçecek.

Oylamanın ardından Johnson sonrası partinin kullanılmamış lideri ve Başvekâlet Konutu 10 Numara’nın yeni sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Sunak ve Truss İngiltere’nin liderliği amacıyla finalde

 

Maliye Bakanı Sunak bildirme zenginler listesinde

 

Share: