Süleyman Çelebi vefatının 600. yılında anıldı

Osmangazi Umum Eğitim Merkezi aracılığıyla, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılı dolaysıyla izlence düzenledi.

Vesiletü’n -Selamet (Mevlid-i Mübarek), yazarı Süleyman Çelebi’yi Muradiye Merkez Binasında anma programına çokça sayıda kursiyer ve davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını işleyen çalım müdürü Mehmet Köse, “Süleyman Çelebi bu topraklarda yetişen, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in sevgisini en veciz aynı şekilde gönüllere nakşeden tıpkısı istek eridir. 2022 yılının, UNESCO 41. Genel Konuşma kararıyla ülkemizin önerisi Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yıldız Makedonya, Romanya ile Ukrayna’nın desteğiyle Süleyman Çelebi’nin Vefatının 600. Sene Dönümü adına yâd ve tebrik programına münfail olması mutluluk vericidir.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Köse, Süleyman Çelebi’nin, 1409 yılında kaleme aldığı Mevlid-i Kutsal eserinde işlediği konuları, ayet ve hadislerle ustaca desteklemesinden anlaşılmakta olduğunu vurgulayarak, “Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Lahut’i 1409 yılında Bursa’da kaleme almış, iri tıpkı aşkla Hz. Peygamber’in sevgisini ötme edecek ve onun hayatının bazı bölümlerini içine alacak şekilde geliştirerek eserini tamamlamıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Sade bire bir Türkçe ile yazılmış olan eserde, düşünüm, bilgi ve duyguların haddinden fazla sanatkarane ayrımsız üslüpla anlatıldığını belirten Köse, Süleyman Çelebi’nin ifadelerine, dini heyecanına merbut olarak gelişip zenginleşmiş ve ona dönemin çizgisini aşan ferdî ve artistik hususi bir üslüp kazandırdığını aktardı.

Programa katılan kursiyer ve davetlilere Mevlid şerbeti ikram edildi.

Share: