Sonuç dakika haberleri | Eş karı gezerek aileleri ikna edip, çocukları okula kazandırıyorlar

YENİ terbiye öğretim sezonunun başlamasından sonradan okula gelmeyen öğrenciler için Ağrı Milli Terbiye Müdürlüğü marifetiyle ‘Okulum Beni Bekler’ projesi başlatıldı. İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek ve öğretmenler, çeşitle sebeplerle okula gelmeyen öğrencileri belirleyip, evlerinde müzakere ediyor. Aileleri ikna eden öğretmenler, çocukların okula devam etmesini sağlıyor.

Ağrı Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, okula devam edemeyen öğrenciler için ‘Okulum Beni Bekler’ projesi hazırladı. Değişik sebeplerle eğitimine bitmeme edemeyen öğrencileri yeniden okula vermek amacıyla Milli Terbiye Müdürü Hasar Kökrek ve öğretmenler evleri müzakere etmeye başladı. Ziyaretlerde aileler görüşülerek kandırma edilirken, öğrencilerin okula gitmesinin önündeki mesail da çözülüyor. Dert genelinde projenin uygulandığını belirten Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, “Bizler öğrencilerimizin tamamını okula vermek amacıyla hafta içi, hafta sonu gözetmeksizin sürekli sahada düzentileme yürütüyoruz. Ayrıca biliyorsunuz kim bizler günce adına öğrencilerimizin bitmeme çizelgelerini taharri ediyoruz. Tıpkısı hafta olduğunda bile aileleri ziyarete gidiyoruz. Öğrencilerimize tıpkısı birlikte çağrım var. Peki birlikte tığ kendilerine ulaşamazsak, onlar bizlere çokça şen aynı şekilde lüzumlu telefonla gerekse sosyal iletişim araçları hesaplarımızdan ulaşabilirler. Bizler bir anda öğrencilerimizin evlerine anbean, sorunlarını çözüp okula hoşgörüsüz kazandırıyoruz” diyerek konuştu.

RABİA ÇELİK OKULA KAZANDIRILDIİl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek, okuluna çalmak talip Şinasi Ünal Kız İmam Dil Cambazı Lisesi 9’uncu derslik öğrencisi Rabia Polat’in içtimai medyadan gönderdiği tasarı üzerine merkeze 11 kilometre uzaklıktaki Aslangazi köyüne gitti. Polat’in ailesiyle görüşerek okula dönmesi yönünde kandırma fail Kökrek, şu ifadeleri kullandı: “Esasta 10’uncu sınıfta olması müstelzim öğrencimiz, güzeşte sene ailesinin çeşitli nedenlerle okula göndermemesi sebebi ile bu sene tekrardan 9’uncu sınıftan devam edecek. Kendisi bizlere ulaşarak okula katılmak istediğini söyledi. Biz de derhâl köyüne gelerek ailemizi musahabe ettik. Ailemizin öğrenciyi okula göndermeme gerekçelerini ortadan kaldırdık ve kızlarını okula göndermeleri noktasında kandırma ettik. Kızımız birlikte bu duruma haddinden fazla mutlu oldu. Daha Çok terbiye ve öğreniminden geri kalmayacak. Bizde öğrencilerimizin gelişigüzel türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Öğrencimiz ısrarla bacı görünmek istediğini ve hayallerinden bizlere bahsetti. Biz da bu hayallerini gerçekleştirmesi üzere öğrencimizin her zaman yanı sıra olacağız.”‘VAZGEÇMESİNLER, ÇABALAYINCA OLUYOR’Ailesinin onayıyla yeniden okuluna dönecek olmanın sevincini yaşadığını belirten Rabia Polat, arkadaşının telefonundan milli terbiye müdürünün içtimai iletişim araçları namına ulaştığını bildirdi. Gelecekte hemşire gelmek istediğini aktaran Polat, “Öncelikle haddinden fazla mutluyum. Çünkü yine okuyacağım. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bile bizlere destekleri de olacağı üzere ailem ayrımsız henüz beni okuldan almayacak. Buraya köye büyüklüğünde gelip evimizde bizi musahabe fail bilcümle öğretmenlerime teşekkürname ederim. Buradan benim durumumda olan bilcümle arkadaşlarıma sesleniyorum. Kesinlikle vazgeçmesinler. Çabalayınca her husus yoluna giriyor. Çok mutluyum. Çok teşekkür ediyorum. Gelecekte hemşire kalkışmak istiyorum. Eskiden beri bu benim hayalim” dedi.’KIZIM ARTIK OKULLU’Maddi sıkıntıları cihetiyle kızları Rabia’yı okula gönderemediklerini belirten Dinamit Polat, şunları söyledi: “Öncelikle başmuallim beye teşekkür ederiz. Artık imdi kızımız onlara birey. Biz üstelik sistem gibi çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Ancak maddi durumumuz yetmediği için kızımızı okula gönderemedik. 3 kız, 1 eş çocuğum var. İmkansızlık sebebiyle sadece oldukça kızım okula gidiyordu. Ama bugün salim olsunlar buraya kadar geldiler ve sorunumuz çözüldü. Kızım daha çok okula gideceği için haddinden fazla mutluyuz.”KARDEŞLER OKULA KAVUŞTURULDU

Çelik ailesine teşekkür ederek muhtelif hediyeler veren Kökrek ve beraberindeki öğretmenler, henüz sonraları merkeze yaklaşık 22 kilometre uzaklıktaki Kocataş köyüne gitti. Semerkant Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri Yusuf ve Ali Ayyıldız kardeşlerin ana babasıyla görüştü. Kökrek ve öğretmenler çeşitli nedenlerle 2 yıldır okula gelmeyen öğrencilerin ailesini ikna ederek onları de okula kazandırdı.Share: