Son zaman gündem: İZMİR’DEKİ ‘MÜSİLAJ 2 OPERASYONU’NDA 10 TUTUKLAMA

İZMİR’dahi ‘Müsilaj-2 Operasyonu’ kapsamında ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine müteveccih operasyonlarda gözaltına alınan 20 şüpheliden 19’u adliyeye gönderme edildi. Şüphelilerden 10’u tutuklanırken, 6’sı adli taharri neredeyse kalkmak amacıyla 9’u başıboş bırakıldı. Özge 1 şüpheli ise polisteki ifadesinin peşi sıra salıverildi.

İçişleri Bakanlığı Güven Umumi Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinasyonunda 20 ilde başlatılan ‘Müsilaj-2 Operasyonu’ kapsamında, İzmir’da 2 kombinasyon cürüm örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. İl Güvenlik Müdürlüğü’ne tutkun Birleştirme Suçlarla Uğraş Büro Müdürlüğü ekiplerince, ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine yapılan baskınlarda 20 kaba, gözaltına alındı. Familya ve araçlarda yapılan aramalarda; 5 pompalı tüfek, 3 tabanca ve bunlara ilişkin fişek ve mermiler ile mütenevvi maden maddeler, çek ve senetler ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden 11’inin Beldekler, 9’unun ise Camgöz çetesi namına hayatiyet yürüttüğü öğrenildi. Polisteki işlemleri tamamlanan 20 şüpheliden 1’i emniyetteki ifadesinin ardından salıverilirken, 19’u dün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 10’u tutuklanırken, 6’sı adli taharri gibi kalkışmak amacıyla 9’u azade bırakıldı.

CAMGÖZ ÇETESİNİN CİNAYET VE CERH SUÇLARI

Operasyon düzenlenen Camgöz çetesinin üyesi oldukları doğacak sürülen 39 kişi karşı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, İzmir 9’uncu Kilolu Ukubet Mahkemesi’nce kabul edilmişti. Sanıklar karşı ‘suç harıldamak üzere kurulan örgüte organ tutmak’, ‘kasten yaralamaya teşebbüs’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘mala beis verme’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile özge eşyalar hakkındaki kanuna aykırılık etmek’, ‘silahla yağmaya teşebbüs’ üzere suçlardan ülkü açılmıştı. Camgöz çetesi üyelerinin İzmir’in Foça ilçesinde manav işleten İsmail K.’yi, Foça Belediye Başkanı’nın azmettirmesi ile silahla yaraladığı argüman edilmişti. Ayrıca 4 Haziran’da Karşıyaka sekilik lideri Dobo Sağlam lakaplı Mukavemetli Aslan ile Karşıyaka’da berber dükkânı dükkanı işleten Yener Edis’in öldürülmesi olayları ile ilişkin üstelik gene Camgöz çetesi üyelerinin isimleri geçmişti.

BİRÇOĞU AYNI AİLEYE MENSUP

Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinde yasa dışı çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen ‘Beldekler’ çetesinin becerikli üyelerinin birçoğunun ise bire bir aileye mensup olduğu belirtildi. Örgütün, itimat çekemeyen kişilere faziletkâr faizle servet verip, faiz oranını sürekli artırarak, borçlarını kapatmalarını imkansız hale getirdikleri ve bu yolla birçok vatandaşın gayrimenkullerini ellerinden aldıkları istikbal sürüldü. Gözaltına alınan 7 şüphelinin Çiğli ilçesinde 10 kıvrım tıpkısı apartman binası başta oluşmak üzere, değişik sülale ve arabaları tehdit ve sıklet marifetiyle elde ettikleri bildirildi.

Share: