Sökel minik kalpler amacıyla 7/24 çaltı üstündeler

Yatak kapasitesiyle ” Türkiye’nin yer büyüğü” adına tanımlanan Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi “Pediatrik Kardiyak Gösterişli Hizmet Ünitesi”nde çocuk ruh cerrahları, çocuk kardiyoloji uzmanları ve bala tehlikeli bakım ekiplerinin multidisipliner çalışması sebebiyle, yurdun ciharıyek yanından evgin engelleme gereksinimiyle mevrut önsezi hastası bebeklere, aceleci ve 24 saat tedavi imkanı sağlanıyor.

Çocuk Hastanesinde mevcut 39 yataklı pediatrik kardiyak yoğun bakım ünitesi, değme soy kalp hastalığına müdahale edilebilecek ustalık altyapıya ehil.

Kendi zarfında üç bölüme ayrılan ünitenin geçmiş bölümünde, hastalığı erdemli riskli bebeklerin faaliyetler sonrası erken dönemde strateji ve tedavileri gerçekleştiriliyor.

“İzolasyon alanı” olarak adlandırılan bölümde enfeksiyon riski olan bebekler kalırken, üçüncü bölümde dahi işler süreci biten ve temel adaptasyonu müstelzim bebeklere bakım sağlanıyor.

“Sınırlı dışındaki merkezlerin topluluk olduğu donanımların bütünü mevcut”

AA muhabirine ağır bakım ünitesiyle ait bilgelik veren Pediatrik Kardiyak Yavaş Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, buranın, bala ihtisas hastalarına bakım veren Türkiye’nin yer balaban ciddi hizmet ünitesi namına tanımlanabileceğini söyledi.

Ünitede 7 aktarılma 24 saat takibe dair hizmet sunduklarını nâkil Öztürk, “Burası, hastanemizin perinatoloji ünitesince izlenen konjenital kalp hastalarının akseptans edildiği, bunun yanında 112 sistemi ile Türkiye ve dünyanın ayrımlı coğrafyasında ihtisas hastası olup, kalp ameliyatı, anjiyo gereksinimi olan bebeklere hizmet verebilen ayrımsız model.” dedi.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, korkulu bakım ünitesinde, yavru ruh sağlığını ilişik temas nev donanımın düzlük aldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Yetersiz dışında bu işle uğraşan bilcümle merkezlerin sahip olduğu donanımların bütünü kâin. Örneğin, ‘yapay ruh cihazı’ adına da isimlendirilen ECMO cihazı, hele çocukların akciğer basıncının yükselmesini dengeleyebilecek donanımdaki nitrik oksit cihazı, sonuç mertebe mütekâmil ‘mekanik ventilasyon’ dediğimiz hayat öpücüğü cihazları, 24 saat ekokardiyografi ile çocukları değerlendirebildiğimiz ekokardiyografi cihazımız var.

Aynı zamanda, acil davranışlar amacıyla anjiyografi yapabilmeye erbap, tüm donanımlı ve seçkin antlaşma prosedür yapabilecek durumda olan bir kateter laboratuvarımız bile kâin. Bu donanımlar Türkiye’deki mahsus merkezlerde var amma buranın genişlik büyük avantajı, bu işlemlerin 24 saat boyunca yapılabilmesi. Hastanede 24 saat kere tutan ayrımsız yavru duygu cerrahisi ekibi, bala kardiyoloji ekibi ve bala sakil bakım ekibinin olması, buranın yer kocaman avantajı.”

“Türkiye’deki ender merkezlerden biri”

Doç. Dr. Erkut Öztürk, Türkiye’de konjenital ihtisas cerrahisi fail merkezlerin genellikle taraf arka hastane konseptinde çalıştıklarını, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin ise birden aşkın branşın olayın içerisine katıldığı, Türkiye’deki ender merkezlerden olduğunu belirtti.

Öztürk, “Gecenin değme saatinde doğan tıpkı bebeğin, yenidoğan ekibince birden değerlendirilmesi, çocuk kardiyoloji ekibinden hastaların değerlendirilmesi üzere müstacelen referans alınması, ivedili engelleme gereksinimi olduğunda anjiyoyla bunu çözebilmemiz veya anjiyo yeterli olmadığında çocuk ruh cerrahisi ekibinin işe çabuk şekilde halk atması kabil olabiliyor. Bu yüzden, Türkiye’deki tutkun, ender merkezlerden biri. Zira 7 devir 24 saat ivedi engelleme yapabilmesi bu dallar üzere serencam basamak şanlı.” diye niteleyerek konuştu.

Faaliyetler ve anjiyografi süreçlerinde ailelere hastalık hakkında teferruatlı bilgi verdiklerini anlatan Öztürk, Kovid-19 salgını sürecinde ziyaretçi alamadıkları üzere ailelere bebeklerini müşteri sistemiyle gösterebildiklerini, şu an salgının menfi dönemleri ortadan kalktığı üzere ziyaretçi almaya başladıklarını dile getirdi.

“Albeni ambulansıyla Trabzon, Hakkari, Diyarbakır’dan seçme ahit rahatsız alabilecek durumdayız”

Pediatrik Kardiyak Güç Hizmet Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, tedavisi baskı ve ölümle sonuçlanabilecek vakaların buradaki donanım ve bakım ile çözüme kavuşturulabilmesine dair şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bunun yer olağan örneğini Suriye’den mevrut hastalarımızda görüyoruz. Detaylı müddet izleme edilemeyip, çıktı faaliyetler şansının vermek için olduğu bire bir noktada kliniğimize başvuruyorlar. Savaştan bilahare Suriye’da keyif sisteminin kilolu anlamda etkilenmiş olması, burada verdiğimiz mücadeleyle bereketli sonuçlar alınması bunun sunma eleştiri örneği diyebilirim.

Ülkemizde nispetle mahsus merkezlerde bu amal yapılabiliyor amma keyif sistemimizde özellikle çekicilik ambulansı gibi imkanlarla az daha Trabzon, Hakkari, Diyarbakır’dan rastgele zaman parasız alabilecek durumdayız. Bakanlığımız bu konuda iri tıpkısı ceht gösteriyor. Bu çabanın de boşa çıkmaması üzere elimizden mevrut mücadeleyi sergiliyoruz.”

İyileşen hastasına isminin verilmesi bahtiyarlık kaynağı oldu

Kırıcı bakım ünitesinde şahit olduğu ve unutamadığı anılardan bile bahseden Öztürk, yıllar bilahare bebek sahibi olan ancak evlatları his hastalığıyla doğan benzeri ailenin yaşadığı birey süreci anlattı.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, bu durumun ailenin birlikte kendilerini üstelik çokça etkilediğini rapor ederek, “Bebeği, ameliyatla ağız ağıza sağlığına kavuşturup iyice aynı şekilde taburcu edebilmiştik. Birinci mevlit gününde, telefonuma duygusal ayrımsız tasavvur atmışlardı. Yakın zamanda beni etkileyen bire bir olaydı. Hatta benim ismimi koymuşlar bebeğe. O üstelik benim üzere bahtiyarlık kaynağı oldu.” diye niteleyerek konuştu.Share: