Softaoğlu Mehmed Pehlivan dualarla anıldı

Ağababa sporlarının yaşatılmasına balaban özen gösteren Bursa Büyükşehir Belediyesi, güreşi bıraktığı 1822 yılına büyüklüğünde Osmanlı sarayının başpehlivanı namına adını tarihe altın harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Pehlivan’ı Demirci Mahallesi’ndeki mezarı başında dualarla andı.

Bursa’nın sporda üstelik marka site olması hedefiyle mehabetli yatırımları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan besili güreşten cirite, okçuluktan rahvana büyüklüğünde mecmu dede sporlarının yaşatılması için ayrımlı etkinliklere imza atıyor. Bursa’nın Demirci Mahallesi’nde 1786’da doğan ve güreşi bıraktığı 1822 yılına büyüklüğünde Osmanlı sarayının başpehlivanı olan Softaoğlu Mehmed Güreşçi, Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla düzenlenen etkinlikte leşker meydanında anılacak. Adını güreş tarihine değerli harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Güreşçi namına 1966’dan 1978 yılına kadar layenkati 12 yol yapılan, 13’üncüsü dahi akıbet misil 1993 yılında gerçekleştirilen güneşlerin 14’üncüsü, 29 yıl bilahare Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla düzenlenecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin eş sahipliğinde 28 Ağustos Ahzüita haset Yunuseli Havaalanı’nda yapılacak olan ve 60’ı başlangıç boyunda gelmek için yaklaşık bin pehlivanın katılacağı kombinezon öncesi Softaoğlu Mehmed Güreşçi, Demirci Mahallesi’ndeki mezarı başında dualarla anıldı. Softaoğlu Mehmed Güreşçi’ı anma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, Softaoğlu Mehmet Güreşçi’ın torunu İbrahim Künhan, Güreş Ağası Zeki Çevik, Demirci Mahallesi Muhtarı Mehmet Endişe, Büyükşehir Belediyespor Kulübü Güreş Sporcuları ve mahalle sakinleri katıldı.

Bursa’nın balaban değeri

Törenin arkası sıra mütekellim Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Denizköpüğü, geleneksel spor dallarının yaşatılması yerine hususi bent gösterdiklerini söyledi. Bursa’nın seçme alanda olduğu kadar sporda de şanlı değerleri olduğunu hatırlatan Başkan Eskişehir Taşı, “Onlardan benzeri tanesi birlikte Demirci Mahallesi’nde meftun olan Softaoğlu Mehmed Güreşçi. Yaklaşık iki yüz yıl önceki yaşamış, sarayın başpehlivanı reşit, bükülmeyen benzeri bukağılık, yenilmeyen aynı kırıcı türkçesi. Dönemi içerisinde sancak isimlerden tıpkı tanesi. İstiyoruz ve ikbal ediyoruz kim kullanılmamış güreş şampiyonlarımız olsun, başpehlivanlarımız olsun, Softaoğlu Mehmed Pehlivan onlara eş olsun. Daha ilk 1966 ile 1978 yılları beyninde 12 öğün organizasyon mamul amma köyün imkansızlıkları zımnında 1993 yılında serencam aynı öğün daha işlenmiş. Yani toplamda 13 kez, demincek dahi 14. kere Bursa Büyükşehir öncülüğünde, muhtarlığımızın destekleri, arkadaşlarımızın gayretleri ve Spor Bakanlığımızın katkılarıyla inşallah 60’ı başpehlivan almak için bin civarında pehlivanı değişik kategorilerde Yunuseli Havaalanında ağırlamış olacağız. Ego tamlık Bursalı hemşehrilerimizi 28 Ağustos Iş haset güreş etkinliklerimize bekliyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş edilen duaların ardından mahalle sakinlerine alaca aş ikramında bulundu.

Softaoğlu Mehmed Güreşçi kimdir?

Saray Başpehlivanı Softaoğlu Mehmed Pehlivan, 1786 yılında Bursa’nın Demirci köyünde doğdu. 2 metreden etraflı boyu, 200 kg kadar kilosu ile devrinin en kart cüsseli pehlivanıydı. Osmanlı’nın evvel güreş tekkesi olan ve Bursa Atıcılar’da açılan Bursa Güreş Tekkesi’nde yetişti. Gelişmemiş sürede Osmanlı Sultanı II. Mahmud’un dikkatini çekerek saraya çağırma edildi. 12 Haziran 1812 tarihinde Çinili Köşk’te gerçekleşen karşılaşmada Prizrenli Olise’yi, 26 Haziran 1812 tarihinde birlikte Gostivarlı İskender’i 4 saate mümasil aynı güreşten sonra yenerek padişahın takdirini kazandı. Güreşteki mahareti yardımıyla ‘Saray Başpehlivanı’ oldu ve güreşi bıraktığı 1822 yılına kadar bu unvanı taşıdı. Osmanlı Devleti’nin bildirme iri pehlivanlarından birisi yerine adını güreş tarihine kızıl harflerle yazdıran Softaoğlu Mehmed Güreşçi, 13 April 1831 Çarşamba günü, daha 45 yaşındayken doğduğu köyde hayata veda etti. – BURSA

Share: