Siyanür Sızıntısıyla Gündeme Mevrut Madendeki İşçiler İş Bıraktı, Özendirme Haklarını İstiyorlar

Siyanür sızıntısıyla gündeme mevrut Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik’te etkin işçiler, vezneci teşvik ödemesi hakları için cemaziyelevvel geceleyin yarısı iş bıraktı. İşçiler, eylemlerini bugün üstelik sürdürdü.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Zer Madeni şirketinin taşeronu Çiftay Madencilik’te müteharrik 900 işçi, maaşlarının yatırıldığı bankadan alacakları özendirme ücretlerinin bağan olduğu gerekçesiyle tıpkı süre geçmiş duruma itiraz etti. İtirazlar konusunda bazen işçiler işten atıldı. İşçiler, cemaziyelevvel akşam yarısı gelişim bıraktı ve bugün de eylemlerine bitmeme etti. İşçiler ortak yaptıkları yazılmış açıklamada, şunları belirtti:

“Aylardan bu yana sabırla vezneci promosyon hakkımızın ödenmesi için işveren yetkililerimizle görüşmeler yaptık. Ancak bugüne kadar kemiksiz bir gelişme kaydedilmedi. Ne büyüklüğünde, ne miktar teşvik alacağız ve hangi ahit ödenecek hala galiba değil. Ayrıksı hava ve işletmelerle kıyaslandığında bize teklif edilen bedellerin çok bağan olduğuna ilgilendiren itirazlarımız sonucunda beş altı haftadan bu yana en üst üç yıllığına toplam 6 bin 250.lira rakamları telaffuz edildi.

Bu rakamın çok dar olduğu ve akseptans etmemekte kararlı oluşumuz konusunda bugünden başlayarak bazı arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı gelişigüzel aradığımızda işten atılma tehdidini akseptans etmeyeceğimizi, bu nahak yere ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki tamam arkadaşlarımızla alay malay yekpare yasal alın koyma hakkımızı kullanacağımız üzerine kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca hak ve nefaset ölçülerinde ilkin özendirme hakkımız girmek amacıyla umum alacaklarımızın peşini bırakmamakta tekmil işçiler, Iliç halkı ve eksiksiz himmet dostlarıyla uğraş etmekte kararlıyız.”

Share: