Sivaslı besici kadın ululuk desteğiyle manda sayısını 50’ye çıkardı

Sivas’ta 14 sene evvel ailesinin benzen ve peynir ihtiyacını durdurmak için manda yetiştiriciliğine başlayan 46 yaşındaki Zeliha Fert, azamet desteğiyle camız sayısını 50’ye çıkardı.

Eşi ve 3 çocuğuyla merkeze sadık rustik İmaret Mahallesi’nde dinç Zeliha Fert, 2008 yılında ailesinin benzen ve peynir ihtiyacını bastırmak üzere evlerinin yanı sıra kurdukları küçük çaplı ahırda manda yetiştirmeye başladı.

Komşularından benzen ürünlerine mevrut arzu gelmesi konusunda Birey, manda sayısını 7’ye çıkardı.

Elde ettiği benzin ve peyniri komşularına satmaya başlayan Duygusal, 2018 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı, Maya Camız Yetiştiricileri Birliği ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi aksiyon birliğiyle düzenlenen “Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Projesi”hangi başvurarak bilgili ve malak başı desteklerinden yararlandı.

Hem manda satışından hem bile sütünden kazanıyor

Zeliha Can, AA muhabirine, manda yetiştiriciliğine 2008 yılında 1 manda ile başladığını belirterek, “Eşimin bile desteğiyle giderek camız sayısını çoğalttık. 2018’birlikte celal desteğine başvurdum. Elan sonraları bu destekle manda sayısını 15’e çıkardım. İlerleyen zamanlarda bunların yavruları oldu ve hayvan sayısı 50’yi buldu. İçlerinden sattıklarım dahi oldu. Demin yine destekler yardımıyla çoğaltmayı düşünüyorum.” dedi.

Camız sütünün Sivas’ta çok istek gördüğünü anlatan Can, “Hem mandalardan elde ettiğimiz sütü hem üstelik ürettiğimiz konaklamak, peynir, yoğurt, tereyağı ve çökeleği satıyoruz. Bap husus dolaşarak satmıyorum. Artık tanındığımız üzere müşterilerim evimize kadar gelip kendileri alıyor. Ismarlama konusunda çalışıyorum. Müşteriler ilkin murat ediyor. Ego üstelik istedikleri ürünü hazırlamaya başlıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Eşi ve çocukları bile destek veriyor

Fert, manda yetiştiriciliğini kadınların de kolay yapabileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Esasta haddinden fazla yumruk bir hareket değil. Camız doğrusu çok uysal hayvan. Ego severek yapıyorum. Eşim samancılıkla uğraşıyor. Eşim ve çocuklarım da bana haddinden fazla yardımcı oluyor. Sabahleyin kalktığımızda önceki geçmiş hayvanları yemleriz. Ondan sonradan yaylıma çıkarırız ve sağma işlemini yaparız. Kışın ise dışarı bırakmadığımız için sabahleyin ve akşam ahırımızda yemliyoruz. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz.”

Can, devletten camız başına 250 liralık bindi aldığını belirtti.

Düzenli aralıklarla üniversiteden mevrut yetkililerin hayvanlarının hastalığı, bakımı ve verimiyle ilgilendiği bilgisini veren Duygusal, “Veterinerler buraya kadar gelip numune alıyor, süt ve dışkı analizi yapıyorlar.” ifadesini kullandı.

Share: