Sırtında 1 yaşındaki oğluyla Tunceli’nin vadilerinde doğa yürüyüşüne çıkıyor

Tunceli’de meslek öncesi öğretmeni Gündeş Bozkurt, trekking çantasıyla Munzur ve Pülümür vadilerinde sırtında gezdirdiği 1 yaşındaki oğlunu doğa sevgisi aşılayarak büyütüyor.

Kentteki Anafatma Anaokulu’nda görev işleyen 36 yaşındaki Bozkurt, bebek taşıma aparatlı trekking çantasıyla oğlu Güney’i vesile buldukça gezintiye çıkarıyor.

Munzur ve Pülümür vadilerindeki su kıyıları ve ormanlarda yürüyen Bozkurt, doğada piknik yapıyor.

“Oğlumla karışık hayvanlarını katıksız ortamlarında izliyoruz”

Çocuğunu internetteki zararlı içeriklerden koruyarak büyütmeyi amaçlayan Modern Bozkurt, AA muhabirine, oğlunu doğaya hazırlamak amacıyla evvel yerine kısa mesafeli turlar yaptığını söyledi.

Oğlunun alışmasıyla vadilerde gezmeye başladıklarını rapor eden Bozkurt, şöyle konuştu:

“Gezilerimiz yardımıyla oğlum Cenup, doğadaki hayvanları etkin görmeye başladı. Ayrımsız gezimizde yamaçtaki melez keçisini fark yazar bana seslendi. Bu beni haddinden fazla bahtiyar etmişti. Oğlumla sincap, badi ve güvercin kabil yaban hayvanlarını natürel ortamlarında izliyoruz.”

Ailelere “çocuklarınızla doğada koridor geçirin” tavsiyesi

Bozkurt, doğadaki zenginliğin çabucak kağıt üzerinde çocuklara gösterilmemesi gerektiğini vurgulayarak, evde mufassal süre kalan çocukların teknoloji bağımlılığı üzerine baskı yaşadığını söyledi.

Her ebeveyne çocuğuyla doğada ilk kânun geçirmesini başvuru fail Bozkurt, “Çocuklar ayrımsız şekilde teknolojiye bulaşacaklar amma bu durumun asgari seviyeye indirilmesi taraftarıyım çünkü kollar doğadayken sıkıntı çözme becerisini ve varlıklı münebbih dediğimiz çevreyi izleyerek kendini geliştirebiliyor.” dedi.

Bozkurt, oğluyla doğada piknik yaparak eğlendiğini belirterek, “Munzur ve Pülümür vadilerinde ant geçiriyorum. Havaların soğuduğu bu dönemlerde elan andıran, gökçe yazın ise henüz ırak yerlere çocuğumu götürebiliyorum. Genel bakımından volta mesafemiz çocuğuma merbut olabiliyor. Şimdiye kadar günde 6 kilometre kez yürüdüğümü hatırlıyorum.” diye konuştu.

Share: