Şırnak’taki petrol keşfine ilişkin Icra Vekili Fatih Dönmez’den heyecanlandıran izah: Serencam dönemin genişlik büyüklerinden biri gibi

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı göstergeç programında gündeme ilgili açıklamalarda bulunurken, Şırnak’ta yapılan petrol keşfiyle ilgili konuştu. Bölgede kısaca 1 yıldır sismik araştırmalara deniz verildiğini belirten Dönmez, “Hamdolsun askerlerimizin, düzenlilik personelimizin orada imdi terörü temizlediği bölgelerde demin sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve konusunda çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“KARADA YAPILMIŞ YERYÜZÜ NAZIK KEŞİF OLABİLİR”

Gabar Dağı’nın ayrımsız ayrıksı bölgesinde ölçülü sismik çalışmaların bile tamamlanmak amacıyla olduğunu kaydeden Dönmez, “Orada irfan gayeli sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazen rakamlar artikülasyon ediliyor ama netleştirmeden bile yayımlamak istemiyoruz. Çünkü benzeri rakam telaffuz ettiğimizde doğruluğuna sakıncasız olmamız geçişsiz amma ümitliyiz türkçesi, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda da göreceksiniz akıbet dönemde karada yapılmış arz şişman keşiflerden birisi olanaklı. Bunun amacıyla az buçuk daha zamana ihtiyacımız var. Az Buçuk henüz bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu birlikte açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK 65 BİN VARİL YER YAĞI ÜRETİYORUZ”

Bakan Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orada şu anda 4 kuyuda istihsal var. Beşinci kuyuda etüt tamamlandı. Arkadaşlar üretime alacaklar. Oradaki günce üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Peki Türkiye’nin mecmu üretimi hangi büyüklüğünde? Biz 1200 kuyudan günlük 65 bin varil yer yağı üretiyoruz. Bu sahaya ilgilendiren çekince belirleme çalışmaları tamamlandıktan sonradan birçok kuyu elan açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.

“PETROLÜN KALİTESİ İYİ”

Petrolün kalitesi da az çok ferah. Zımnında bizim o bölgede biraz elan yoğunlaşmamız gerekiyor. Sondaj ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar da inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ait rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.

YUSUFELİ’NDEN YILLIK 5 MİLYAR LİRA GELİR

Yusufeli Barajı şu anda su tutmaya başladı. 568 megavatlık kurulu güce eş. Yıllık 1,7 bilyon kilovatsaat civarında cıvıltı üretimi yapabilecek. Ora kabaca 2,5 milyon insanımızın elektriğini tek başına karşılayabilecek tıpkısı potansiyele cemaat. Almanak 5 milyar lira civarında tıpkı geliri olacak.” diyerek konuştu.

KENDİSİNİ 7 YILDA AMORTİ EDECEK

Yusufeli’birlikte baraj zımnında bölgenin taşınması, şeş yapı ve konutlara harcanan paranın kısaca 35 bilyon teklik olduğuna meni fail Bakan Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: