Şırnak’ta HEM kurslarından sene içerisinde 97 bin kursiyer faydalandı

Şırnak’ta yıl içerisinde El Eğitimi Merkezleri (HEM) bünyesinde memleket genelinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyer yararlandı.

İl Milli Terbiye Müdürü Mirza Derli Toplu, kentteki merkezi gezdi, kursiyerlerle kardeşçe etti.

Şık, sene içerisinde merkezler bünyesinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyerin faydalandığını söyledi.

Kent merkezi ve ilçelerdeki merkezlerde kurulan komutan merkezlerinde kadınların ürettiği ürünlerin satışının gerçekleştiğini tamlayan Hazır, şunları kaydetti:

“Merkezlerimizde, kıraat çeper, şal-şapik, kilim, tutma yetiştirme kursları kadar onlarca kursumuz var. Üretim ve istihdama müteveccih sakil çalışmalarımız var. Bugün iz liselerimiz fabrika kabil istihsal yapıyor. Şal-şapik atölyemiz elverişsiz dışına ihracat yapıyor. 540 bin nüfusunun 5’te biri halk eğitim merkezlerimizden faydalanıyor. Bu çok kısık bir nicelik ve bu rakamı bırakmak istiyoruz.”

Vatandaşların merkezlerde oluşacak taleplerini da karşılamaya amade olduklarını rapor fail Süslü, istihsal ve istihdamın önemini bildiklerini, Valilik talimatıyla çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Tetik, “Bilcümle ahali eğitim, mesleki eğitim merkezlerimizde ve patika liselerimizde tek amacımız istihsal ve istihdam olacak. 2023’te haddinden fazla bati tıpkısı rakama ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Share: