Şırnak’ta ‘Dünya Engelliler Günü’ temsil ve raks gösterileriyle kutlandı

Şırnak’ta ‘Acun Engelliler Günü’ piyes ve raks gösterileriyle kutlandı

ŞIRNAK – Şırnak’ta 3 Mabeyin Acun Engelliler Günü, mânialı bireylerin türlü piyes ve raks gösterileriyle kutlandı.

Programda mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilgin, özel insanlarla ve bu iyice insanları hususi gününde, tek engeli olmayan insanlar, neymiş herhangi bir günün böyle geçer kabilinden arkaya bakılmadan gidildiği ifadelerinde bulundu. Ilbay Bilimci, “Türkiye nüfusunun 8 milyonun özürlü olduğunu düşündüğümüzde, bunların de yarısı sonra özürlü olduğunu düşündüğümüzde, hepimizin birer engelli adayı yerine, engelli kardeşlerimizi anlama ve seçme anını hissetmemiz gerekiyor. Ülkemiz engelliler anlamında çokça gösterişli mesafeler intaç etti. Bir Vakitler devletin gelişigüzel ne tıpkı yasasıda yoktu, desteği bile yoktu” dedi.

“Bir Vakitler aileler özürlü çocuklarını evlerden sezmek istemiyorlardı” diyen Vali Âlim, “Çokça şükür bu ahit engellilerin rastgele tip maşından tutun, bakılmasına büyüklüğünde devletimiz yer ücra köyünden arz merkezi yere büyüklüğünde temas birini sahipleniyor. Dünyada denk olabilecek çalışmalar yapıyor. Özürlü okulları ile dalan ve ilçelerde çalışmalarımız devam ediyor. Engelli kardeşlerimizin eğitime ihtiyaçları var. Sivil cemiyet kuruluşları ve gayrı vatandaşların duyarlılığı ve farkındalığı artırmalıyız. Bizler hoppadak bu günlerde değil, gelişigüzel zaman hatırlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etkinlikte, engelli dallar yoluyla değişik tiyatro ve dans gösterileri yapıldı.

Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kongre ve Kültür Sarayı Salonunda düzenlenen etkinliğe, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Şike, İl Güven Müdürü Devlet Dalman, gelgel müdürleri, engelliler ve aileleri katıldı.

Share: