Şırnak’ta 50 milyon teklik maliyetle yapımı bitmeme eden hastanede sona yaklaşıldı

Şırnak’ta 50 milyon lira maliyetle yapımı bitmeme eden hastanede sona yaklaşıldı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Uludere ilçesinde 50 milyona liraya dünyalık olan 40 yataklı cesamet hastanesinin hizmete girmesine sınırlanmış günler kaldı.

Esenlik Bakanlığınca 2020 yılında 50 milyon liraya münakasa edilerek yapımına başlanan Uludere Devlet Hastanesi inşaatı yüzdelik 97 seviyesine geldi. Sonuç teknoloji afiyet ekipmanları ile donatılan yeni hastanenin hizmete geçmesiyle vatandaşlar, site merkezine ve yer illere gitmeden bir nice keyif hizmetini burada alabilecek. Toplamda 4 bin 800 metrekare kayran üstünde mensur edilen 40 yataklı vagon olan hastanede, 2 ameliyathane odası, 8 yataklı vagon sakil hizmet ünitesi, 4 yataklı yenidoğan ağır sıklet bakımı ünitesi, 6 diyaliz yatak ve makinesi, evde hizmet hizmeti, 60 yabanlık konferans salonu, 10 görme alanı, evgin servisi ve 6 skor poliklinik odasıyla hizmet verecek.

Sağlık alanında nazik bir yatırım olduğunu değerlendiren Hastane Müdürü Yalım Ateşin, toprak halkına esenlik hizmetlerinin henüz kalifiye sunulması amacıyla yapılan hastanenin, Uludere ve köyleri ile birlikte 50 bin nüfusa bakım vereceğini söyledi. Ateşli, “Mevcut hastane 25 yataklı vagon fakat lüzum fiziki gerekse kol anlamında yeterli aynı sayrılarevi değil. Eskimemiş yapılan hastanemi 40 yataklı olacak. Aynı zamanda doğumhane, ameliyathane, yeni mevlit bakım merkezi ve diyaliz birimimiz olacak. Uludere amacıyla vacip tıpkı ihtiyaçtı. Lüzumlu ulaşım, lüzumlu duruluk olarak kış şartlarının alçak geçmesinden âlem Uludere, Beytüşşebap ilçesi ve köyleri üzere 50 bin nüfusa bakım edecek ayrımsız şifahane. Bu azamet ve yeterliliğiyle sökel potansiyelini karşılayacak niteliktedir. 50 milyon teklik benzeri yatırım yapıldı” dedi.

“Yıpranmamış hastanemiz sevklerin önüne geçecek”

Eskimemiş sayrılarevi ile birlikte sevklerin önüne geçileceğini nâkil Ateşin, “Maaş sayı farkı ambulansla sevklerimiz 60-70 arasındaydı ve sezonluk adına bu aynı artmaktaydı. Yıpranmamış açılan bölümlerle bu irsal oranını düşürecektir. Kullanılmamış hastanemiz Uludereli vatandaşlara iri ulama sağlayacaktır. Alelhusus şita aylarında rustik yolları kapandığında buraya mevrut vatandaşlar birkaç dolaşma kalabiliyorlar. Şita aylarında evlerine dönüşte rehavet olabiliyor. Hele gebe olan kadınlarda haddinden fazla nazik sav yaşamaktayız. Onun amacıyla sakat hastanemizin yıkılmaması üzere Esenlik Bakanlığına başvurduk ve sakat hastanemizi gebelik ve temel eğitim bilimi oteli şeklinde hizmet yöneltmek istiyoruz. Doğumuna 10 ahit kaldığında anneleri burada konaklayıp bütün hizmetini karşılayıp zinde veladet yapmasını çıkarmak amacımız. Antrparantez ülke ve ilçelerden buraya eğreti görevle mevrut personellerimize konaklama üstüne bastırık yaşamaması üzere bire bir cani bile personel konaklama yerine kullanacağız” şeklinde konuştu.

Yıpranmamış Uludere hastanesini sevinçle karşılayan vatandaşlardan Mehabetli Işıklar, “45 bin nüfusa erbap benzeri ilçeyiz. Şırnak merkezde poliklinikler henüz aşkın olduğu üzere oraya başvuruyorduk. Sevkler artık oluyordu. 40 yataklı bire bir hastanemiz oldu. Kullanılmamış sayrılarevi yapıldığı amacıyla çok memnunuz. İnşallah yeryüzü mail zamanda açılır. Emeği geçen herkesten Cenabıhak razı olsun” ifadelerinde bulundu.

Vatandaşlardan Asillik Nişane ise, “Yeni hastanemiz gündeş ve şiddetli tıpkı şekilde mamul. Çok evire çevire reşit. Hastalarımız olduğu ant çokça ağırbaşlılık yaşıyorduk. Ayrımlı bire bir hastaneye gitmek zorunda kalıyorduk. Emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: