Şırnak’ta 14 köyde metruk okullar “Köy Dirim Merkezi”ne dönüştürüldü

Şırnak’ın kırsal bölgelerinde işsiz durumdaki ekol binaları, Milli Eğitim ile Tarım ve Orman Bakanlıklarının işbirliğiyle planlı proje kapsamında, Köy Yaşam Merkezi kendisine hizmete açıldı.

Şırnak’ın tarz ile Silopi, Uludere, İdil, Güçlükonak ve Cizre ilçelerine tutkun 14 okulu Karye Dirim Merkezi’ne dönüştürüldü.

Vali Osman Bilim Adamı, merkeze merbut Başağaç köyünde Başağaç Karye Yaşam Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bilim Adamı, burada yaptığı konuşmada, site genelinde 14. karye dirim merkezini hizmete açtıklarını söyledi.

Kullanılmayan okulları köy yaşam merkezi adına kırsalda güçlü vatandaşların hizmetine sunduklarını tamlayan Bilim Adamı, “Merkezler, halı dokuma atölyeleri, dallar amacıyla etkinlik ve zeka oyunları atölyeleri ve köy halkı için sosyal alanları barındırıyor. Merkezler ilerleyici dönemlerde karye halkının elan şuurlu tarımsal faaliyetler gerçekleştirmesi üzere gerekli eğitimlerin verilebileceği aynı eşkal kendisine düşünülüyor. Bir zamanda köydeki canlı nüfusun üstelik faydalanabileceği spor aktiviteleri olacak.” diye konuştu.

Vali Bilim Adamı, daha sonra karye meydanında vatandaşlarla bir araya geldi.

Programa, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mirza Şık, İl Müftüsü Ahmet Dilek, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mutlu Erkan, YANLIŞSIZ Öğür Umumi Dalan Karı Kolları MKYK üyesi Hatice Atan dahi katıldı.

Share: