Şırnak’ta 12 kurumdan personelin katılımıyla KBRN tatbikatı yapıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Hat Kapısı’nda Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Çekirdeksel (KBRN) Meydan Tatbikatı gerçekleştirildi.

Habur Sınır Kapısı’nda yapılan tatbikatta, senaryo gereği, 112 Acil Davet Merkezine amonyak gazı taşıyan bire bir tankerin kaymakamlık yaptığı ihbarı üzerine bölgeye AFAD, UMKE, itfaiye aracı ve ilişik çekicilik personelleri gönderme edildi.

Ekiplerce gerekli misil, çevre ve yer asayiş önlemlerinin alınmasıyla koruyucu don giymiş istirdat personeli eliyle gazdan etkilenen 3 kişiye müdahale edilerek hastaneye sevkleri sağlandı.

12 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta, tahminî 120 personel görev aldı.

Silopi Kaymakamı Cihat Çalıştırıcı, programda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığınca 2022 yılının manevra yılı olması nedeniyle bölgenin stratejik noktasında manevra gerçekleştirdiklerini söyledi.

Habur Çizgi Kapısı’nın gelişigüzel güzeşte periyot kalan ticaret hacmi ile belirli riskleri dahi barındırdığını belirten Antrenör, şunları aktardı:

“Bura günlük averaj 4 bin 500 tırın antre sorti yaptığı tıpkısı eksen kapısı. Bunun yanında günce 15 bin arızi girişinin sağlandığı çok heybetli aynı hat. Bu anlamda AFAD, itimat güçlerimiz ve vatandaşlarımızın güvenliği bizim amacıyla çok önemli tıpkı seviyede. Bu ölçekte tıpkı manevra hep personele yüce tecrübeler kazandıracak. Burada herhangi bir kurumdan personelle beraberiz. Manevra için emeği güzeşte arkadaşlara teşekkürname ediyorum.”

AFAD İl Müdürü Utkulu İşlek birlikte ülkenin cesim bire bir ticaret merkezi ve seçkin nev aracın antre sorti yaptığı çizik kapısında manevra yapmalarının muhteşem olduğunu belirtti.

Kapıda kimyasal özellik haiz araçların dahi olduğunu bildikleri için tatbikat yaptıklarını nâkil İşlek, şunları kaydetti:

“Burada çalışanlar açısından birlikte ayrımsız farkındalık oluşması üzere KBRN tatbikatı gerçekleştirdik. Afetlerin tıpkı kısmı katıksız sebeplerden oluşmuyor, adam kaynaklı afat birlikte yaşanabiliyor. Irak sınırında aynı tatbikatın olmasını önemsiyoruz. Burada cıvıl cıvıl yüzlerce gümrük kayırma memuru var ve onlar için bu etkinlik ayrımsız farkındalık oldu. Kimyevi yüklü tıpkısı tankerin olması yerinde nasıl davranılması gerektiği için hikmet sahibi oldular. Çokça başarılı aynı manevra gerçekleşti.”

Programa, İpekyolu Gümrük ve Aut Tecim Mıntıka Müdürü Kahraman Ağaç, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Cengiz Aziz, Diyarbakır AFAD İl Müdürü İlhami Fark Etmek, Silopi İlçe Jandarma Karakol Komutanı Binbaşı Baturay Bağımsız Milletvekili Dehri, Habur Gümrük Müdürü Orhan Güngör, Habur Gizlice İstihbarat Müdürü Taner Çavuşoğlu, Habur Karaca Son Büro Kapısı Müdürü Galibiyet Şenocak, Gümrük ve Tecim İşletmeleri Müdürü Vedat Atmaca ve alım temsilcileri katıldı.

Share: