Şırnak yaylalarında huzur ortamı sağlandı, 13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

Şırnak yaylalarında erinç ortamı sağlandı, 13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

ŞIRNAK – Şırnak’ta dirlik ve cüret ortamı sağlandı. Beytüşşebap ilçesine mecbur Faraşin Yaylası’nda etkili tıpkısı ailenin 13 yaşındaki çocuğu Axin’in kırıcı hikayesi yürekleri yaktı. Yaylada yaz kış güzeşte çocukluk ve yaptığı gelişim görenleri hayrete bıraktı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine vabeste 2 bin 650 rakımlı Yeşilöz köyü Faraşin Yaylası’nda yaz şita yıllardır 4 aile kalıyor. Bu ailelerden biri olan 13 nüfuslu Kaya Arslan ailesi. Aslan ailesi, hayatlarını 100 kucak,3 beygir,4 köpek ve 35 tavuğa adadı. Yıllar önceki yıldırı olayları yüzünden köylerini terk yazar Mersin’e yerleşen aile, huzur ve büzük ortamının sağlanmasıyla beraber yurtlarına döndüler. 6 yıldır yaylada yaz şita kalan ailenin yegâne anlaşma kaynağı hayvancılık.

Arslan ailesinde 13 yaşında Axin adındaki kız çocuğu, yaptığı amal ile görenleri hayran bıraktı. Ondan yoz üç kardeşi 30 koyuna bakıyor, o ise 70 koyun 3 beygir ve tavuklara bakıyor. Seçkin gün babasının işlerine yardım fail minik çocuklar okul adına hayvanlara bakmayı yeğleme etti. sabahın ilk ışıklarıyla atları besleyip koyunlara yemleme veriyor, ahırda güçlü tavukların yumurtalarını topluyor. Çevrim boyu çobanlık yapıyor. Boyundan balaban işleri biricik başına eden Axin’in hayali ise Antalya’yı yok etmek, sahilde ışık çekmek.

Yaz aylarında yüzlerce göçer ve vatandaşın çıktığı plato şita ayları gelince yayladan iniyor, ancak bu karı Van’da evleri olmasına karşın yaylada kalmayı tercih ediyor. İhlas Marifet Ajansına mütekellim Axin Aslan, 3 yıldır ailesiyle birlikte Faraşin Yaylası’nda kaldığını söyledi. Yaptığı işin hoşuna gittiğini aktaran Aslan, “Babam bize çokça koruyucu oluyor, bizde ona arkalama ediyoruz. Seviyorum bu işleri. Sabahleyin uyanınca geçmiş işim koyunların içine gidiyorum. Onları besliyorum bakımlarını yapıyorum. Kurtlar saldırmasın diye niteleyerek çobanlık yapıyorum. Akarsu, saman verirken zamanın bittabi geçtiğini bilmiyorum. Kardeşlerimle bu arada koridor geçiyor. Karda baziçe oynuyorum ayakyolu anca geçiyor” dedi.

“Arada Sırada keşki eş olsaydım diyorum; erkeklerin işlerini yarmak, kızların işlerini yapmaktan daha çok hoşuma gittiği için alelumum erkek işlerini ayırmak bundan sonra hoşuma gidiyor” diyen Arslan, “Maatteessüf kitaplarım namevcut. Bazı Bazı haberlerde okula revan çocukları görünce hoşuma gitmiyor. Bende istiyorum amma burada kalıyorum. Benle beraber 5 öğrenci var burada. Kardan yağlık kaymakamlık merkezine gidemiyoruz. Okusaydım avukat görünmek istiyorum. Arz çokça Antalya’yı zaaf ediyorum. Oraları görmeyi sahilde gezmeyi haddinden fazla isterdim. Az Buçuk değişiklik fethetmek geliyor içimden. Sabık senede haberlere çıkmıştım. Kendimi televizyonda gördüm bizim akrabalar beni aradı. Haddinden Fazla mutlu olmuştum. Burada yaşamak istiyorum bütün mutluyum” ifadelerinde bulundu.

Share: