Şırnak Valisi Bilim Adamı: “İlimizde 25 lime kadın dirim merkezi var”

Şırnak Valisi Âlim: “İlimizde 25 pare karı yaşam merkezi var”

ŞIRNAK – Şırnak’ta, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Savaş Haset etkinliğinde mütekellim Vali Osman Bilgin, “Şu anda takkadak ilimizde 25 kesim karı hayat merkezi var. Itimat ve cingöz kadınların maruz kaldığı şiddetle savaşım birimlerini kurdu” dedi.

Şırnak’ta; Karı, Iş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü yoluyla 25 Teşrinisani Kadına Yönelik Şiddete Karşı Arsıulusal Savaşım Günü çerçevesinde Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kurultay merkezinde etkinlik düzenlendi.

Programda mütekellim Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, hep bu arada kadına şiddete müfit dediklerini söyledi. Türkiye’nin değme alanda olduğu kadar kadına yönelik şiddette bile mücadelede dahi son yıllarda gelişmeler izah etmek olduğunu tamlayan Ilbay Âlim, “Artık alışılmış bürokratik zihniyetle değil, haddinden fazla taraflı olarak, Cumhurbaşkanımızın himayesinde yılda 4 bakanlıklarımızla toplantı yapıyoruz. Kadına yönelik şiddette hangi yapabiliriz diye bildirme tafsilatlı ayrıntısına büyüklüğünde tartışıyoruz. Bu kadınlara olan değerle ait ayrımsız konudur. Vaktiyle hiçbir kadın merkezimiz yoktu. Şu anda yalnız ilimizde 25 şerha avrat hayat merkezi var. Itimat ve kurnaz kadınların maruz kaldığı uçarı mücadele birimlerini kurdu” dedi.

“Kadına müteveccih fıldır ilişik ülkemizde yapılan mücadelenin haddinden fazla yönlü sürdüğünü biliyoruz” diyen Vali Âlim, “Dünyanın gelişigüzel yerinde bu icraat var amma bizim ülkemiz kadar duyarlık gösteren hiçbir talih yoktur. Amma maalesef yıldırı örgütü güya kadına yönelik şiddette yararlı ile ilgili, ayrımsız kadın şiddete maruz kaldığında sanki ülkenin tüm kurumlarıyla alay malay, sözde ülkedeki tamam insanlar bu alanda kadınımızı istismar ediyormuş algısıyla kendilerinin kadınlarımızı kaçırarak, kadınların herhangi bir alanını suiistimal ederek, yapmış oldukları bu hainliği perdelemeye çalışıyorlar” diyerek konuştu.

PKK yıldırı örgütünün uzantısı olan parti, bir kadının ivinti sonucu ölümü oluyor, bakıyoruz ki çabucacık üslup yapıyorlar diye niteleyerek eleştirilerine bitmeme eden Ilbay Bilimci, “Amma bizim siz kadınlarımız haklarınızı yahut tepkilerinizi ortaya koyamıyorsunuz. Sanki onlar karı hakları savunucusu, bizler ise sözde eş haklarında sürat uygulayıcı mekanizmaymışız kadar algı oluşturuyorlar. Her alanda sesimizi efdal çıkarmasak, bu alanda da maatteessüf dokunaklı oruçlu ve ülkemi yalnız avrat alanında değil, temas alanda bölmeye etkin bu üzücü odaklarının esiri oluruz. Kadınlarımız değme alanda olduğu kabilinden değme ahit yer önde olmalıyız. Bu konuda sizlerin cemaat olduğu hakların başkasının suiistimal etmesine katiyen müsaade etmeyin. Bu sizlerin sunma anne hakkıdır. Kadına yönelik şiddette yararlı diyoruz ve Kadına müteveccih şiddette akim tolerans diyoruz” şeklinde konuştu.

Müzik dinletisi ile bitmeme fail izlence amme spotu ve sinevizyon gösterimleri ile sonuç buldu.

Düzenlenen programa Şırnak Valisi Osman Bilimci, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdürrahim Alkış, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Aldatma, İl Kurnaz Komutanı Güllabi Albay Uğur Bozkurt, İl Emniyet Müdürü Heybet Dalman, hava müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: