Singapur Uluslararası Hesap Olimpiyatı’na Ezel Ulu, dünya ikincisi oldu

MERSİNLİ ilkokul öğrencisi Öncesizlik Mualla Değerli (8), Singapur Uluslararası Hesap Olimpiyatı’nda, kendi gözyaşı grubunda acun ikincisi yerine adından hezel ettirdi. Zer, gelecekte bilim insanı atılmak istediğini söyledi.

Singapur Arsıulusal Matematik Olimpiyatı’nın sonuçları açıklandı. Dünyanın dört bir yanından öğrencilerin çevrim içi katıldığı yarışmaya; Yenişehir İlkokulu’nun eften püften öğrencisi Öncesizlik Şanlı Değerli, Türkiye’nin değişik kentlerinden 5 mektepli ile alay malay katıldı. Yarış sırasında angajman sorunu yaşamasına karşın matematik öğretmeni annesi Gülşen Tan’ın aranjman komitesini uyarması ile yarışmayı tümler Öncesizlik Mehabetli, dünya ikincisi oldu. Ödülü ve madalyası kargo ile Mersin’e ulaştırılacak Öncesizlik Ali, diğer arsıulusal yarışmalar için çalışmalarını sürdürüyor.

Başarıları ile ilgi çekici Öncesizlik Mürtefi, matematiği çok sevdiğini belirterek, “Bundan sonraki sınavlara katılmaya devam edeceğim. Katiyen pes etmeyeceğim. Büyüyünce hedefim, âlim almak istiyorum çünkü benim matematiğim ongun. Matematiği mebzul olan, ilim adamı cins” dedi.Anne Gülşen Tan ise önceki ilkin bu sonucu beklemediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bire Bir sınavda sabık yıl üçüncü olmuştu. Sınav esnasında Ezel Uca, bazı aksilikler yaşadı. Sınava koşa almaç, çift bilgisayarla giriyorlardı. 20 dakika bilahare gelerek, ‘Anne sınavım bitti’ dedi zira imtihan 90 dakikaydı. Bunun üzerine 5 an fikren değerlendirme yaptık. İtiraz etmeli miyiz, diye niteleyerek düşündük zira kameraya Ezel Ulu dışında kimsenin gözükmemesi gerekiyordu. Öncesizlik Ali, Türkiye’yi kumar ettiği üzere koordinatöre yazdım, sınavın bitmemesi gerektiğini, süresinin çok acul geçtiğini, sınavın bittiğini ve beni çağırdığını söyledim. Eş Güdümcü bile ısrarla onun sınavının bittiğini söyledi. ‘Hayır, bağlantısı koptuğu için sınavının bittiği söylenmiştir’ dedim. Hemen tetkik başlatarak baştan ilişim gönderdiler. Sınava methal linki geldikten sonradan Öncesizlik Ali tekrar sınava girdi. Imtihan sonucunda Öncesizlik Uca, dünya ikincisi oldu. Şayet ego itiraz etmeseydim, bilinçli ayrımsız şekilde debi etmeseydim büyük ihtimalle bu merhale üstelik gelemeyecekti. Ezel Şanlı, ilkokul ikinci sınıflarda Türkiye’yi temsilen girdi. Türkiye’yi dubara etmesi açısından, güzeşte yılki başarısı bitmeme ettirdiği üzere çokça bahtiyar ve gururluyuz.”

Share: