Silopili öğrenciler dede sporları ile tanıştı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ata sporu oyunları ile tanışan öğrenciler eğlenceli geçenek geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Acun Etno Spor Konfederasyonu desteği ile site stadyumunda anadan görme sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 aktarılma sürecek etkinlikte ilçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, branş kapama, imtisas güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, atlı cirit ile ebru sanatı kabil farklı spor etkinlikleri verilecek. Ağababa sporu etkinlikleri ile ilk defa tanışan dallar, çim vadi üzerinde kurulan platformlarda düzenli vakitler geçirdi.

Etkinlik üzerine konuşan oyun eğitmeni Meryem Özdemir, geleneksel kültürü aktarma etmek, keyiflendirmek, yeniden canlandırmak, geleceğe aktarma etmek gayesinde olduklarını ifade etti. Özdemir, “Alanımızda geleneksel sporlarımız umum sanatlarımız mevcuttur. Dede sporumuzu, at oyunumuzu ve ahali sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın bilcümle ilçelerinde çocukların kalbine iflas etmek ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, hars çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini tedarik etmek amacındayız. Bu sayede bulunduğumuz benzeri ilçede yeryüzü az 5 bin çocuğumuza ulaşarak köy okulları üstelik karışma birçok çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini hedefe vurdukları üzere potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, henüz ilk Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Ata sporlarını oynadık. Haddinden Fazla sevindik. Cüneyt Arkın’ın filmlerinde izlediğimiz oku ilk defa attım. Çok sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar üstelik, “Dede sporlarımızı öğrendik. Bu deneyimi tek yaşamamıştık. Çokça sevindik, çok bahtiyar olduk. Bunu düzenleyen herkese haddinden fazla teşekkürname ederiz” cümlelerine düzlük verdi. – ŞIRNAK

Share: