Sevi Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Hizmet Gereği Aplikasyon, Amansız Hastalık Hastası Sendikacıyı Tüm Teşekkülü Sayrılarevi Sıfır Yere Çarpmak Midir?

CHP İzmir Saylav Sevda Erdan Kılıç, Bilim-Sen üyesi 27 PTT çalışanının sürgün edildiğini encam sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını anlatım etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri laf, adamlık dışı uygulamalardır. Bakım gereği uygulama, aynı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan başka ayrımsız sendikacıyı otama olamayacağı, mecmu teşekküllü sayrılarevi olmayan yere fırlatmak midir?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Tığ, PTT’deki çımbar iddialarıyla ilgili Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay ile Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Konuyla ilgilendiren kayıtlı açıklama eden Kılıç, PTT’nin anonim ortaklık olduktan bilahare rate idarecilerin hareket başına geldiğini, hoşgörülü adına görevlendirildiğini ve çalışanlara yönelik mobbingin arttığını tabir etti. Tığ, “PTT’ye 7 yıldır işçi alımı yapılmamıştır, fakat buna karşın aksiyon yükü yüzdelik 50 artmıştır. Birkaç personelle çok hareket yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel çokça güç çalışmasına rağmen bağan ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Malumat-Sen üyelerinin bu haksızlığa göz yummadıklarını ve bu durumu akseptans etmeyerek seçkin platformda haklarını aradıklarını dile getiren Sevda Erdan Tığ, “Gurur yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle iş yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini anca bire bir noktaya getirmişlerdir kim bundan sonra zat yönetmeliklerini de tanımadan iş yaptırmaya çalışmaktadırlar. Amma unuttukları tıpkı öz var; PTT çalışanları asla yılmazlar, haklarını alana kadar savaşım ederler” görüşünü dile getirdi.

Tığ, çalışanlara müteveccih baskı, mobbing ve hakaretlerin giderek artması üstüne Fen-Sen üyelerinin bu durumu protesto etmek için İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe karşı gidiş yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 mahdut Kamu Görevlileri Sendikaları ve Şişman Geçim Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ başlıklı 18. maddesini kasten ve istekle çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyucu yasalardan üstün gördüklerini rapor eden Kılıç, şunları kaydetti:

“Yasaya çıplak karşıt olmasına rağmen, Malumat-Sen yöneticilerini gelişim yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve teşkilatlanma alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan atama ve yönetici atamalarında bir tane kıstas, siyasal iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan basın açıklaması yapma hakları herhangi bir defasında engellenmiştir. PTT’üstelik yaşanan sürgün politikası, sendika düşmanlığı haddizatında iktidarın bölüt düşmanlığının aynı yansımasıdır. Sendika yöneticilerine alın izlenen hasmane siyasa halka biat ettirmenin, diz çöktürmenin tıpkı bambaşka yansımasıdır. Fakat bunu PTT çalışanları ve Selen-Sen üyeleri asla kabul etmediler, bizler birlikte onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Tığ, henüz evvel sürgün edilen arkadaşlarının eski fariza yerlerine dönmesi üzere matbuat açıklamaları işleyen, onlara destek veren Selen-Sen üyelerinin birlikte sürgün edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının fariza yerlerinden değişik ırak illere yahut çalıştıkları iklim ortamında kilometrelerce uzağa sürgün edildiğini tamlayan Kılıç, şöyle dedi:

“Henüz ilk gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza yeni sürgünlerle bedel verdiler. PTT, sürgünleri, ‘bakım gereği’ yaptığını tabir etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri konu, insanlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği aplikasyon, bir sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan başka bire bir sendikacıyı tedavi olamayacağı, umum teşekküllü sayrılarevi sıfır yere çarpmak midir? Eşi de öğün emekçisi olup iki hasis çocuğu olan bambaşka bir çalışan kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a alaşağı etmek midir bakım? Kuruma yıllarca mücahede vermiş insanların ev birliklerini kesmek mıdır bakım? PTT tarihinde yepyeni, şaşılacak benzeri biçimde cımbar furyası yaşanmıştır. Başöğretmen, lider, kafa müvezzi unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre ırak illere özlük istekleri dışında gönderilmişlerdir. Görev yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e gezmek zorunda kalanlar dahi bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda bile devam edeceği anlatım edilmektedir. Geçmişi 182 sene öncesine dayanan ve ülkemizin yeryüzü atılganlık veren kurumları beyninde meydan alan PTT artık zulümle, mobbingle, muvaffakiyetsiz yöneticileriyle, amme zararıyla ve brüt maaşının 36 allahsız ödence düzlük yöneticileriyle anılır oldu. 20 yıllık AKP iktidarları ihtişam kurumlarının içini boşalttı. Kurumların hangi güvenirliği ne üstelik işlerliği kaldı. Bu kurumları esasen ayağa başlamak ise bizim görevimiz. Bunu yaparken dahi sürgünlere, zorbalığa, mobbinge üzeri eğmeyen emekçilerle gelişigüzel yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar say mücadelesi veriyorlar. Mücadele edenler seçkin devir kazanamayabilir fakat kazananlar savaşım edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini belirten Aşk Erdan Tığ, şöyle bitmeme etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp kesim mücadelesi verirken, diğer amme kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler kabil PTT’deki dip düzem yöneticiler bile 3-5 yerden faziletli maaşlar alarak afiyet sürebilirler! Ama kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Altını Halk Partisi ve Millet İttifakı namına bütün gelişigüzel son vereceğiz. Liyakate göre değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Bilcümle kurumlarda liyakati dolay plana çıkaracağız. Ülkemizin pırıl pırıl gençlerinin mülakatlarla köprüleme bırakılmasına cevaz etmeyeceğiz.”

Amor Erdan Kılıç, Nazır Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Selen-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının görev yaptıkları illerden başka illere veya diyar süresince ayrıksı ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Şayet akıllıca ise bunun nedeni nedir?

-Akıbet 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda değişik tecessüm etmek kaydıyla fariza yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Ilkokul ve üstü sayıda fariza yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi benzeri ilde müteharrik personelin atama ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Değişik değişik illerde müteharrik evli personel var mıdır? Varsa bu personelin mecmu sayısı nedir?

“Bakım gereği” yapılan atama ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Bambaşka ayrımsız ile atandıktan sonradan önem ile sakat fariza yerine dönen personel sayısı kaçtır?

Share: