Şeftali, tarlada geçen yılın nısıf fiyatına düşmesine karşın markette fahiş fiyata satılıyor

Türkiye’nin alelhusus yaş sebze ve semere üretiminde geçmiş sıralarda düz alan Mersin’üstelik akıbet haftalarda pahal namına şeftali hasadı yapılıyor. İlk ürünlerin çıktığında üreticisini sevindiren şeftali ise hasadın çetin adına yapıldığı bugünlerde üzüyor. Üreticinin bin bir emekle yetiştirdiği şeftaliyi tüccarlar 2 lira 30 kuruştan tarladan almaya başladı. Sabık yıl 4 TL’den revan şeftalinin bu yıl artan enflasyona rağmen 2 teklik 30 kuruşa alınmasına üzülen üreticiler, bildirme azından marketlerde dahi tüketiciye 10-15 TL adına 5-6 TL’ye satılmasını istedi.

“BAHÇEDE BİZDEN ÇIKIŞI 2.30 TL”

Erdemli ilçesi Sıraç Mahallesinde iki ayrı bahçesinde şeftali üreten Mehmet Altıntaş, “Sabah ercecik 5 gibi bahçeye giriyoruz, hasadımızı yapıyoruz. Şu anda bahçede bizden çıkışı 2.30 TL, yani 2 teklik 30 kuruş. Marketlere gidiyorum 10, 15, 20, 25. Tığ çarkıt çıkardık 2 TL 30 kuruştan veriyoruz, tüketiciler marketlerden, manavlardan, pazardan 10 liradan başlıyor 25 liraya büyüklüğünde fiyatlı alıyor” dedi.

“5 LİRA KAZANAĞINIZA, 1 LİRA KAZANIN”

Tüketicilerin sebep pahalı yediğine valör veremediğine değinen Altıntaş, “Demincek bizden 2 liraya çıktığına bakarak 5-6 lira bilemedin 7 teklik, 8 teklik arasında yemesi gerekiyor. Çünkü 2-3 kesim umum değiştirdiği amacıyla o maliyet o büyüklüğünde bulması lazım ama 20 lira 25 lira bayağı da çokça fahiş fiyat. Bu sene az buçuk çoğalan meyvelerimiz, amma fiyat olmadığı amacıyla gine zarardayız. Zira girdilerimiz arttı. Sabık sene tığ 4 TL’ye vermiştik bu şeftaliyi, bu sene 2 teklik 30 kuruş. Mademki ki tığ 2 liralık 30 kuruşa veriyoruz bu meyveyi, marketlere çağrım, manavlara çağrım illet tüketiciye 5 liraya, 6 liraya vermiyorsunuz. Haddinden Fazla kazanacağınıza az buçuk bir iki kazanın. 5 liralık kazanacağınıza 1 teklik kazanın. Biz filhakika zarardayız, ama vatandaş, bitiren haleldar yesin. Bizden ucuza çıktığına göre onlar birlikte kızgın yesin” diye niteleyerek konuştu.

“ÖZENLE, HADDINDEN FAZLA TİTİZ ALMAK LAZIM”

Sabahın 5’inde aksiyon başı yaptıklarını nâkil işçi çavuşlarından Vedat Aydan, “Tabii sıcağın altında, tüyü çokça birde, mütekâmil malı topluyoruz, arabamız da ağırlık doluyor, saat 4’e kadar çalışıyoruz. Özenle çok görgüsüz dercetmek lazım. Kurnaz toplamasan ürün yumuşar, pus izi haddinden fazla olur” diye niteleyerek vukuf verdi. Bahçede şeftali toplayan işçiler üstelik okkalı tıpkısı faaliyet harcadıklarını sabah 5’ten öğleden sonradan 3-4’e kadar emek yaptıklarını aktardı.Share: