ŞARKI KARADENİZ’DE YAYLALAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

ŞARK Karadeniz’in erdemli rakımlı yaylalarında mevsimin önceki karı yağdı. Trabzon’da kar yağışı nedeniyle yayladaki yeşil alanlarda ve evlerin çatılarında tafsilatlı kar örtüsü oluştu. Rize’üstelik gün batımını bağlı olmak amacıyla Kavrun Yaylası’na çıkanlar ise kar sürpriziyle karşılaştı.

Maşrik Karadeniz’bile sonbaharla birlikte çekicilik sıcaklıkları azaldı. Bölgede etken olan yağmurla gelişigüzel faziletli kesimli yaylalara geçkin akşam ezanı saatlerinde kar yağdı. Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Taşlı Yaylası, Maçka ilçesine bağlı Arnastal Yaylası ve Kadırga Yaylası’nda mevsimin önceki kar yağışı aktif oldu. Yaylalarda hatır yağdığını görenler, el telefonu kameralarıyla bu anları görüntüledi.

Rize’dahi Kaçkar Dağları’ndaki Kavrun Yaylası’na çağ batımını bağlı olmak için yola çıkanlar, kar yağışıyla karşılaştı. Araçlarıyla karla kaplı yolda ilerleyici gruptakiler, koyuverme verdikleri bölgede beyaz sıçandişi konusunda abece yazıp foto çekti.

Bayburt genelinde dahi esbak canlı olan soğuk albeni yerini kar yağışına bıraktı. Aydıntepe ilçesine mecbur Dumlu, Kavlatani Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı zirvesi ve bölgedeki yaylalar beyaz örtüyle kaplandı.Share: