“Şarki Karadeniz Havzası Idare Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’dahi, Doğu Karadeniz Havzası Dalavere Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Şark Karadeniz Havzası Idare Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Mıntıka Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun adamlık için önemine bel etti.

İnsanlığı tehdit boyutuna kadar getiren su kıtlığının önüne salmak üzere stratejiler ve gösteri planları yapılması gerektiğini belirten Ustaoğlu, Şarki Karadeniz Havzası Yönetimi adına iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, cümle canlıların yaşaması amacıyla aynı soy olduğunun gerçeğinin birlikte taşkınlar sonucu dünyalık ve can kayıplarına kere açtığını rapor ederek, bu olayların arz aşkın yaşandığı bölgelerin başında Şark Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Genel Müdür Afire Sever dahi iklim değişikliğinin toptan tıpkı vakıa olduğunu aktararak, bunun etkilerini aşırı, susuzluk, orman yangınları, göçü ve akarsu üstüne olan baskılar zımnında pislik ve su kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye su zengini değil, su stresi altında olan tıpkısı ülkedir”

Sever, Türkiye’nin su zengini değil, akarsu stresi altında aynı ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda uygun değer değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız lazım. Suyun yönetiminde hemen insanlara içmece suyu ulaşmak değil, ekosisteme da muktezi suyu ulaşmak gerekiyor. Zımnında tarımda üstelik suyu sağlayacaksınız. Sanayide de bozulmamış suyu kullandıracaksınız. Evet bu kadar akarsu ehliyetli mi? Suyun yönetimini optimum ve sunma dolgunca düzeyde yapmanız suyu bol kullanmanız geçişsiz kim ati nesillere üstelik bırakıt olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda kâin Türkiye’nin, abuhava değişikliği etkilerinden dahi yeryüzü çokça etkilenecek ülkeler arasında meydan aldığını rapor eden Sever, “İklim değişikliğine ahenk kapsamında suyu eli nimetli kullanıyor olmamız lazım. Suyun faal yönetimi için yöntem ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, tabii kim sahada altyapı yatırımlarına vakar vermemiz lazım.” dedi.

DSİ 22. Nahiye Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan’ın birlikte müzakere yaptığı derinti, “Şarki Karadeniz Havzası Nahiye Ölçekli Hile Planlarının Takibi ve Moskof Atılmış Kontrolü” konulu sunumlar ile devam etti.

Toplantıya Trabzon’un birlikte Kargaşa, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri üstelik katıldı.Share: