Şanlıurfa’da 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Reisi Mehmet Canpolat ve Karaköprü Belediye Reisi Zorlu Baydilli 30 Ağustos Yengi Bayramı zımnında tıpkısı kuvve yayımladı.

Başkan Beyazgül, Balaban Taarruzla başlayıp nazik ayrımsız zafere dönüşen 30 Ağustos Galibiyet Bayramının 100. yıldönümünü kutlamanın itibar ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu hümayun günün 100. yıl dönümünde, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşları gelmek amacıyla; ordumuzun cümle kahramanlarını rahmet ve minnetle tanınmayan ediyorum. Tarihe kızıl harflerle yazılan bu utku, bu vatanın evlatlarının istiklali ve istikbali uğruna vatanını, canını hiçe farzımuhal vatanını seçme şartta koruyacağını aynı kez elan mecmu dünyaya göstermiştir. Esasen bu savaş ve yengi milletimize asla pranga vurulamayacağını tüm dünyaya zar etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Haliliye Belediye Başkanı Canpolat ise 30 Ağustos’un, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde zaferle sonuçlanmış ve çağ sahnesinden silinmeye çalışılan milletimizin tarihe vurduğu damganın adı olan Zafer bayramı olduğunu belirtti.

Canpolat, mesajında şunları kaydetti:

“Bundan 100 sene önce yedi düvele alın pekâlâ ki var olma mücadelesi verdiysek deminden birlikte yemeden içmeden kişi coğrafyamızda değil Dünya arenasında söz sahibi olduğumuzu yedi düvele göstermiş bulunuyoruz. Çokça eşsiz hemşehrilerim. Sizlerin dahi malumudur kim, bizler ulus adına birlik ve beraberlikte Halas mücadelesinde; Urfa’da, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’üstelik, Aydın’da ve yurdun ciharıyek yanında gösterdiğimiz mücadele ile dünyaya örnek reşit bire bir milletiz. Türk milleti katiyen ve kat’a esarete sorumluluk eğmemiştir. Bu kalp ve düşüncelerle ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik kalkmak için Başkumandanlık Saha Muharebesi’nin tekmil şehitlerine ve ebediyete zeki etmiş gazilerimize ve bu vatan için canını feda eden, kanını döken, arak döken tekmil ecdadımıza ‘Ruhları keyifli olsun’ diyor ve esasen Galibiyet Bayramı’mızı kutluyorum.”

Karaköprü Şehremini Baydilli dahi 30 Ağustos Galebe Bayramını kutlayarak, mesajında şunlara düzlük verdi:

“30 Ağustos Zaferi, herkesin bittiğini düşündüğü, parça koparmak amacıyla birbiriyle yarıştığı bire bir ülkenin küllerinden doğuşunun, milletin kimsenin yardımı olmadan kişi imkanları, azmi ve cesaretiyle verdiği istiklal mücadelesinin sembolüdür. Bu galebe bire bir zamanda milletimizin canından mavera gördüğü vatan topraklarına el sürülmesine koşullar hangi olursa olsun izsin verilmeyeceğinin bilcümle dünyaya ilanıdır. Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı için sunulan mücadelenin kazanıldığı bu manalı zaferin yıldönümünde, ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan eden muazzez şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur, minnet ve şükranla anıyorum.”

Share: