Samsun ve 6 ilde Gaziler Haset kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Ilbay Zülkif Dağlı, Şehremini Mustafa Çipo ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diril, milletin martir ve gazilere minnet borçlu olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ahali Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Komutan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının hareketli destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Günü’nün tamam yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara mahsus minnet, minnettarlık duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, AK Öğür Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Bayrı Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Güdücü, gaziler ve tören düzeni üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Vali Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkanı Barış Ayhan ve gazi dernekleri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Peşi Sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün deme ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Gaziler Haset tebrik kartı etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle aynı otelde kahvaltıda buluştu.

Arkası Sıra Çorum Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Ekinci, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Sürücü, törende yaptığı konuşmada, aynı cidal meydanındaki yer efdal mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin üstelik sunu yüksek ikinci yan olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Rençper ve beraberindekiler, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Aşure Ayı Biçer tarafından şehitlerin ruhu amacıyla dua edildi.

Çankırı

Çankırı Abide Alanı’nda planlı törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Iri, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Salim ile martir ve gazi dernekleri temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün meal ve önemini belirten konuşmanın ardından Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Şube Başkanı Ahmet Polat,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayan ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı tıpkısı dönme olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Kurt ve bire bir öğrenci marifetiyle türkü okundu.

Anıt Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Yıl Ekin Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” ünlü foto sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Çakırdoğan, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Abla Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından izlence El Yetişek Merkezi’nde bitmeme etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün fehva ve önemini tamlayan konuşmasının arkası sıra şiirler okundu.

Daha sonraları Huy Kültür Köyü’ndeki programda mütekellim Vali Avni Çakır, Türk milletinin tarihinin fiyaka ve şerefle kırcı olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Essah Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Elan sonradan ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle kardeşçe etti ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Vali Masatlı ile Garnizon Komutanı Liva Mehmet Fatih Ören, Şehremaneti Başkan Vekili Cemal Düş Kılıç, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Ofis Başkanı Ahmet Ünverdi, alım müdürleri ve gaziler katıldı.Share: