Samsun haberi! Bafra Ovası’nda kapya biberden 126 bin ton rekolte bekleniyor

Samsun’un Bafra Ovası’nda üretilen kapya biberde rekoltenin 126 bin ton olacağı anlayış ediliyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünün açıklamasına göre, Bafra ilçesini musahabe eden Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kapya biberi toplayan üreticilerle görüştü.

Bafra Ovası’nın gönen, kıvılcım üzere iklimsel özelliklerle yerey özellikleri bakımından bir nice sebzede olduğu kabil kapya biber yetiştiriciliği için da gayet akıllıca yapı sunduğunu vurgulayan Kuvvetli, Samsun’un kışlık ve yazlık sebzelerde toplam 878 bin ton üretimle koca yeri bulunduğunu belirtti.

Bu ürünlerin başta gelenlerinden birinin üretiminde Türkiye’da ikinci tam saha aldıkları kapya biber olduğuna belen eden Akva, “Kapya biber etinin balıketinde, zayıf konu miktarının fazla olması, ekonomide fena hâlde yeri bulunması nedeniyle pahal şekilde talep edilmektedir. 2021’üstelik 32 bin dekar alanda 113 bin ton rekolte olmuştu. Bunu bu sene 126 bin titrem adına oranlama ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Samsun Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Fakirlik Aşçı da kapya biber hasadında tezelden derhâl sona yaklaşıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Bafra biberi, lalüebkem, zevahir ve özellikle salça üretiminde ehemmiyet kazanan etli kısımca varlıklı olması zımnında avantaj sağlıyor. Yüzde 70 üzere yüksek salça oranı ile zevk ve manzara namına Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana kadar biberin adeta asıl vatanı olan illerimizin yanında İstanbul, Ankara gibi nazik şehirlerimize üstelik erdemli oranda irsal ediliyor. Bu sene verim ve fiyatlardan memnunuz. Kapya biber, dekara 3,5- 4 titrem kadar ürün ve 10 liraya varan kilogram fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürmüştür.”

Share: