Salçalık domates ve biber sezonu başladı

Bilecik’te salça sezonun açılması ile gelişigüzel vatandaşlar kışlık ihtiyaçlarını yapmaya önceden, pazarlarda salçalık domates ve biber fiyatları epey faziletli.

Bilecik rastgele hafta pazartesi günü Özgürlük Mahallesinde kurulan alışveriş alanında salçalık domatesler kasası 70 TL’den satışa artık. Alışılagelen zamanda kilogram ile aksata fail vatandaşlar, salça boşaltmak üzere domatesi kasayla alıyor. Geçtiğimiz yıllarda kasası 20 TL olan salçalık domates fiyatı 2 yılda bir hayli atarken, kapya biber adına tanıdık salçalık biberin kilosu ise 13 liradan kamera buluyor.

“Yağmurdan yağlık işçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi”

Salçalık domates ve biber satan pazarcı Duygusal Özmen, Bilecik’te ince zamandan beri tezgah açtığını söyleyerek, “Edebiyat gelmesiyle salçalık yapıyorlar. Bundan hava domatese temenni attı. Amma yağmur yağdığı için çamurdan muhit iştirakçi tarlaya girmiyor o yüzden fiyatlar yükseldi. Haftaya inşallah düzelecek. Bilecik’te hazır salça kullanmıyorlar, bilcümle kendileri yapıyorlar. Ondan periferi sair şehirlere bakarak kâm faziletkâr” dedi.

“Bu yıl haddinden fazla memnunuz, amma azrail kıvançlı değil fiyatlar fiyatlı geliyor”

Özge tıpkısı vandöz Nevin Minteş, salçalık domates ve biber satışı yanı sıra kendi yaptığı karı salçalarını birlikte sattığını söyleyerek, “Seçkin yıl Ilkgüz aylarında domatesler yarar salça yaparız. Bu salçayı Bilecikliler çok severler. Domateslisi kahvaltıda, biberlisi üstelik yemeklerde peki. Kahvaltıda etraflı kabuklu, menemende, salçada çokça pir peki; kaymak gibi peki kahvaltılarda. Bu sene çokça memnunuz, ama kamera kıvançlı değil fiyatlar fiyatlı geliyor. 5 liraya satıyoruz. Bu sene az buçuk muştulu domates. Herhangi Bir yıl kasası 20 liraydı bu yıl kasası 70-80 lira. Alan üstelik satanda kıvançlı olmalı biz bile fide parası veriyoruz. Deresakarı köyünde evimizde makinemiz, tavamız her şeyimiz var. Biz de domateslerimizle kendimizde salça yaparak, satıyoruz. Değme çevrim 4 tava yaparım. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir kabil illere gönderiyorum. 2 bin, 3 bin kavanoz salça yetmiyor” dedi. – BİLECİKShare: