“Saat doktoru” zanaatını 3 metrekarelik aksiyon durumunda yürütme ediyor

Edirne’bile “saat doktoru” lakabıyla bilinen Recep Tango, çırak olarak başladığı mesleğini 45 yıldır sürdürüyor.

Tahtakale Caddesi’ndeki 3 metrekarelik gelişim yerinde haftanın 7 günü saat onarım eden 54 yaşındaki Tango, mesleğini ilk günkü aşkla yapıyor.

Saat tamircisi Recep Tango, AA muhabirine, 1977’bile babası emrihak ettikten sonraları eniştesinin yanında mesleğe başladığını söyledi.

Mesleği öğrendikten sonra özlük hisse senedi yerini açtığını anlatan Tango, “45 yıldır saat tamirat ediyorum. Senelerce işimi severek yaptım. Demincek 3 metrekarelik dükkanda çalışıyorum. Onarım edemeyeceğim saat yoktur. bilek saati, cidar saati, üretimlik saatleri, ibret saat hepsini tamir ediyorum. Edirne’deki fabrikalara saat servis hizmeti birlikte veriyorum.” dedi.

İş yerinin epey olduğuna değinen Tango, şunları kaydetti:

“3 metrekareye adam sığmıyor ama ego hayatımı sığdırdım. Kalfalık, teknik belgem kâffesi var. Mesleğimde iddialıyım. Bu zanaatın serencam temsilcilerindenim. Bizim ustalarımız çok yaşlandı, biz de onlardan öğrendiğimizi bitmeme ettiriyoruz. Bu işteki Edirne’nin sonuç çırağıyım diyebilirim. Yıllardır ayrımsız işi yaptığım için arkadaşlarımız bütün ‘saat doktoru’ dedi bize. İşimizde mahirane olduğumuz amacıyla hareket yerime de bu ismi verdim.”

Tango, mesleğinde şakirt yetişmediğini belirterek, zanaatını ayakta tutmaya çalıştığını vurguladı.

Gurbetçiler bile saatlerini tamire getiriyor

Yaz aylarında işlerinin elan çetin geçtiğini dile getiren Tango, Edirnelilerin beraberinde Yunanistan ve Bulgaristan’dan saat tamiri için gelenlerin olduğunu söyledi.

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren gurbetçilerin üstelik saatlerini onarım amacıyla getirdiğini ifade eden Tango, “Gurbetçiler biriktirdikleri beğenilmeyen saatleri getirdiler. Almanya’da yaptıramamışlar, çok sayıda saat geldi. Ayraç saatlerini tamirat edip kullanıma hazır kuzuluk getirdim. Nakız biten, kayışı kopan, saatini kenara koyup literatür tamire getiriyor. Tığ da gerekeni yapıyoruz.” diye konuştu.Share: