“Romatoid artriti kireçleşme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi Fiziki Tababet ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, el arasında “iltihabi eklem romatizması” namına tanıdık romatoid artritin (RA) evvel semptomlarını 30-50 gözyaşı beyninde gösterdiğini belirterek, “Ahali ortada kireçleme diye bildik bir cins iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ilgili değerlendirmeleri yer kayran Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, özellikle umum inç eklemleri atılmak için tam vücuttaki eklemleri tutabilen kronik yangılı tıpkı romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde mihman deformiteye etmen olabileceğini aktaran Topal, müstakbel yaşlarda kişilerin günce işlevlerini hesabına getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin önce semptomları eklemlerde kabarık, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Birlikte sabahları eklemlerde kem saati bulan sağlamlık, ağızda kuruluk, gözde çirozluk ve yıkılma hissi tamam.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın tersine yaşlılıkta tanıdık bir hastalık olmadığını aktaran Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit çabucak istikbal yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 gözyaşı beyninde gösteriyor. Halk ortada kireçleme diye niteleyerek bilinen bir garip yangısız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit daha çok ati yaşlarda görülür. Diz, duraç ve el ekleminde görülür, sabah eklemlerdeki katılığı 5-10 an civarındadır. Parmaklarda deformiteden tezayüt nodul şeklinde kıtipiyoz suret değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, kaplıca tedavileri fayda sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, soğuk düzeltmek gerektiğinden fistül tedavisi bu hastalar amacıyla uygun değildir.”

“Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtsal yönünün bulunduğunu, fakat ailesinde bu rahatsızlığı haiz temas hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Kalıtım Bilimi faktörlerin birlikte çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar üzere etmenler romatoid artrit gelişiminde görkem oynar. Tanılama konulan temas hastada eklemlerde eşkâl bozukluğu gayrimümkün. Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Sunu sık eklemleri tutsa birlikte ayn, akciğer, önsezi yaradılış hastalıkları, zaman tablosunda bozukluklar, cilt tutulumu, cilt altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu dahi görülebilir.”

Topal, iltihaplı romatizmalarda egzersizin hayır olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin hayat boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA arasında temas ilişkinin olmadığını nâkil Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, çare kullanımına ilgilendiren, “İlaçlar hekim kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde hekim önerisiyle tıpkı müddet ilaçlar kesilebilir fakat bu süreçte üstelik hekim kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: