Rekor fiyatlar ABD’de göz satışını frenliyor

Ekonomi uzmanları, ÇAKER’birlikte Tecim Bakanlığı tarafından güzeşte açıklayan hane satışlarındaki düşüşün nedenleriyle ilgili açıklama yaptı.

KÖLE Ticaret Bakanlığı tarafından cemaziyelevvel bildirilen satışlarda dört kamer arka arkaya yaşanan düşüşe ilişkin veriler, sabık hafta April ayında bağımsız milletvekili aile inşaatı izinlerindeki düşüşün peşi sıra geldi. Henüz geçmiş piyasaya sâdır evlerin satışındaki tenakus ise aile talebinde eksilme olduğunu ortaya koydu.

amma velakin ocak piyasasındaki yavaşlamanın rekor düzeyde bağan stoklardan kaynaklandığı sanılıyor. Bu, ekonominin getiri oranlarıyla en çok bağlantılı kısmını oluşturuyor. ÇAKER Dalan Bankası’nın (FED) borçlanma maliyetlerini arttırması çöz talebi ve enflasyonu frenliyor.

New York’ta mevcut JP Morgan’ın iktisat uzmanı Daniel Silver, bölük piyasasındaki faaliyetlerin nema oranlarındaki artışla alay malay son aylarda belirtik şekilde azaldığını bildirdi. Silver, faziletkâr Faiz oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların sınırlı olması ve ev fiyatlarının yüksek olmasının de faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.

Yeni familya satışları sabık ay mevsimlik etkilere uyarlanmış rakamlara bakarak yüzde 16,6 azalarak 591 bine indi. Bu 2020 yılının April ayından bu yana yer bağan seviyeye belen ediyor. Mart ayındaki familya satışları daha eski 763 bin rakamının düzeltilmesiyle 709 bine indi. Satışlar MEMLUK’nin kuzeydoğusunda yüzde 5,9; ortabatısında ise yüzde 15,1 azaldı. Nüfusun ağır olduğu güneyde yüzde 19,8 ve batıda ise yüzdelik 13,8 düşüş görüldü.

Kullanılmamış karı satışlarında üstelik eksilme

Reuters’ın konuştuğu ekonomistler BENDE’birlikte mecmu sülale satışının yüzdelik 9,5’ini oluşturan eskimemiş ev satışlarının 750 bin eve düşebileceğini belirtti. Satışlar April ayında yıldan yıla yüzde 26,9 oranında azalmıştı. 2021 yılının Eş ayında ise 2006’nın sonundan bu yana tanıdık arz faziletli seviye olan 993 bine çıkmıştı.

Mortgage finans kurumu Freddie Mac’e bakarak 30 yıllık sabit mortgage oranları 2011 yılının Gücük Ay ayının ardından ilk defa Nisan ayında yüzde 5 arttı. 19 Mayıs’la biten haftada bu artma sayı farkı yüzde 5,25’e bundan sonra.

FED politika ürem oranlarını Mart ayından bu yana 75 baz benek arttırdı. FED’in Haziran ve Temmuz aylarındaki siyaset tespit toplantılarında bu oranı rastgele seferinde yüzdelik kalık nokta arttırması bekleniyor.

Veriler daha evvel piyasada satışa eski evlerin satışının April ayında sonuç iki yılın sunma bağan seviyesine inerken bağımsız milletvekili eş düz yazı izinleri Teşrinievvel ayından bu yana arz bağan seviyeye ulaştığını gösteriyor. Müstakil aile inşaatında güven oranı Mayıs ayında akıbet iki yılın az daha arz düşük seviyesine geriledi.

Göz piyasasındaki bu kapsam bu çeyrekteki konuşu büyüme üzerinde baskı oluştursa bile ekonomistler bu durumun daha alarma illet olmadığı görüşünde.

LPL Para’ın esas ekonomisti tutum Jeffrey Roach, ‘‘Bölük piyasası pandemi öncesi dönemi seviyelerine et kafalı döndü, yani Nisan ayındaki bu şişman darbe ayrımsız balonun patlaması kendisine anlaşılmamalı’’ dedi. (Amerikanın Sesi)

KÖLE’da yeni konut satışları geriledi

 

Share: