Reisicumhur açıkladı, ilçe halkı elan aşkın istihsal için hızlandı

Reisicumhur açıkladı, kaymakamlık halkı elan çok üretim için hızlandı

Eskişehir’in İnönü ilçesi, camız sütü ürünlerine mevrut talebi karşılamaya çalışıyor

Camız üreticisi Yasin Küçükçiftçi: “Cumhurbaşkanı açıklaması sonrasında manda ürünlerinin kıymeti anlaşıldı”

ESKİŞEHİR – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’in İnönü ilçesinden namına manda sütü ürünlerinin geldiğini açıklaması üstüne yaşanan rica patlamasına kaymakamlık halkı yetişmeye çalışıyor.

İnönü’de camız sütünden yapılan yoğurt, ağmak ve peynir kabilinden ürünler iflah kaynağı adına biliniyor. Genellikle ilçedeki kadınlar yoluyla hazırlanan lezzetler, Türkiye’nin farklı bölgelerine gönderiliyor. 50 yetiştirici marifetiyle yetiştirilen tahminî 200 camız, ilçenin mefret ayrımsız sağlık kaynağı namına kabul ediliyor. İnönü Belediyesi’nin destekleriyle sürdürülen camız yetiştiriciliğinin, önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımlarla daha çok haneye ve hayvan sayısına ulaşması hedefleniyor. Antrparantez manda etinden yapılan sucuklar ise az daha yok satıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisine gönderilen manda sütü ürünlerini açıklaması sonrasında ilçeye istek arttı. Türkiye’nin bir nice noktasından manda ürünleri için siparişler verilmeye başlandı. İlçede halkı de mandalarına gözleri gibi bakmaya başladı. Sayıları artan mandaların meralarda yayılması görüntülendi. Alelhusus suyu dost ve içinde gezinen mandalar renkli görüntüler oluşturdu.

İlçede camız yetiştiricisi olan Yasin Küçükçiftçi, ilçede kısaca 200 civarında manda bulunduğunu anlatım ederek, “Eskişehir bazına baktığımızda ise 550-600 civarında seyrediyor. Bu sayılar temas geçen gün artmakta, ürünün kalitesine ve talebine vabeste adına çoğalma göstermektedir. Bildiğiniz amacıyla İnönü ilçesinden Cumhurbaşkanımıza de yoğurt ve kaymaklar gidiyor. Manda ve manda ürünlerinde yetiştirici yerine güzeşte yıllara göre gözle görülür miktarda artım gözlemledik. Süt ve süt ürünlerindeki çarpık çurpuk aksama neticesiyle çok uzak yerlere gönderim sağlayamıyoruz. Bu da ürünümüzün kalitesinin bozulmaması açısından majör. Cumhurbaşkanı, ‘Yoğurdumu kaymağımı İnönü’den alıyorum’ dedikten sonraları ürünlerimizin taleplerinde somurtkan benzeri patlama gördük. Bu patlama bize ongun yansıdı, değerlendi evet üstelik kıymeti anlaşıldı diyebilirim” dedi.

Küçükçiftçi, “Umum elinde camız düzelti sistemine girebilmemiz, devletin verdiği desteklerden daha fazla yararlanabilmemiz amacıyla 850 manda isteniyor. Fakat Eskişehir ili adına biz bu 850 mandayı kapsayamıyoruz. Birliğimizin az buçuk elan ileri seviyeye gitmesi ve halkın bu bazda manda üretimine imdi değer vermesi üzere Eskişehir’in camız düzeltme sistemine dahil edilmesini diliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Camız alıngan bire bir efsanevi”

Mandalara bakan sürücü Emrah Yıldız ise, “Sabahleyin dokuz akşam beş çıkartıyoruz. Burada sabahtan belli tıpkısı merada güdüm yapıyoruz, öğleden sonra başka aynı meraya geçiyoruz. Suya gelirken buraya geliyoruz. Bakımı süssüz amma camız hassas ayrımsız efsanevi. Şu anda katıksız olarak seçkin şeyi yiyor. Herhangi Bir periyot nısfınnehar 12.30-13.30 arası, bir buçuk saat civarı suya giriyorlar. Karaca sığır girmez, dışarıda yatar” diye niteleyerek konuştu.

Share: