Prof. Dr. İlhan: “Murat, Kutsi ve Kağan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Eğlek gemimiz ile birlikte Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması haddinden fazla…

Prof. Dr. İlhan: “Meram, Şerif ve Hakan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Han gemimiz ile gelişigüzel Kıbrıs’ın yanı başında fariza yapacak olması çokça kıymetli”

ANKARA – Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Kıbrıs’taki birçok şehidin sembol isimlerinden 3’ü olan; Maksat İlhan, Kutsal İlhan ve Hakan İlhan isimlerinin bu gemilere bırakılmış olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki arama bölgesinde Abdülhamid Han gemimiz ile alay malay görev yapacak olması bizler üzere çokça çokça nadir” dedi.

21 Antrakt 1963 tarihi, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti amacıyla yeryüzü nahoş günlerden biriydi. EOKA örgütü kendisine bildik Anadolu çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan hazfetmek ve Enosis ülküsünü akdetmek amacıyla kanlı saldırılarını düzenledi. O dönemde Kıbrıs’ta mevcut askeri hastanenin yöneticiliğini özne ve o ant binbaşı rütbesinde olan zahmetli Tabip Liva Nihat İlhan’ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce tertemiz sivilin katledildiği bu saldırıların en akılda kalanıydı. Tarihe “Hunriz Noel” adına geçen bu olayın alem isimlerinden olan Tasavvur İlhan, Kutsal İlhan ve Melik İlhan’ın adları Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı marifetiyle sondaj bindi gemilerine verilmişti. Kıbrıs şehidi 3 kardeşin isimlerini haiz gemiler Türkiye’nin 4’üncü taharri gemisi olan Abdülhamid Eğlek’a tesahup etmek üzere göreve bundan sonra. Kasıt, Kutsi ve Hakan İlhan’ın kardeşleri Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise duygularını İhlas Bilgelik Ajansı muhabirine anlattı.

“Gemilerin içerisinde 3 abimin ve Cömertlik annenin fotoğrafları düzlük alıyor”

Üç ağabeyi Kıbrıs’taki Hunriz Noel olaylarında Rum EOKA yıldırı örgütü marifetiyle martir edilen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Melih Konak Âlim beni aramıştı. ‘Hocam biz böyle tıpkısı düşünceye sahibiz’ demişti. ‘Sağ olun, Allah razı olsun’ demiştim. Oldukça bizim üzere çokça eşsiz. 3 ağabeyimizin Misyon İlhan, Mübarek İlhan, Melik İlhan isimlerini değişik 3 destek gemisine vereceğiz diye söylemişti. Ben çok bahtiyar oldum. Filyos’a gittim, oğlum ile bu arada gittik ve gemileri dolaştık. Seçme 3 geminin da içerisinde 3 abimin ve Kıbrıs’taki 1963’teki Hunriz Noel olaylarının, onların şehadetlerinin öyküsü, Bonkörlük annemin fotoğrafları meydan alıyor. Hassaten sefine kaptanları ve gemide müteharrik arkadaşlarımız ile konuştuklarımızda, kâffesi kendilerinin manevi iklimi çok efdal bire bir ortamda olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını söylemişlerdi. Hepsinin yolları vazıh olsun” ifadelerini kullandı.

“Abdülhamid Eğlek gemisine Hedef İlhan, Kutsal İlhan ve Hakan İlhan gemilerinin haremlik edecek olması açıkçası bizi çokça onurlandırdı”

Ağabeylerinin ismini haiz 3 geminin Türkiye’nin bakir tetkik gemisi Abdülhamid Konak’a refakat etmesinden balaban aynı kurum duyduklarının bile altını çizen Prof. Dr. İlhan, “Abdülhamid Eğlek sondaj gemimizin, en büyük etüt gemimizin, hem da Kıbrıs’ın hemen yanı başında fariza yapacak olması, buna bile 3 geminin anide; Maksat İlhan, Mukaddes İlhan ve Melik İlhan gemilerinin eşlik edecek olması türkçesi bizi çok onurlandırdı. Haddizatında hoppadak bizi değil yekpare Türk halkını onurlandırdığı düşüncesindeyim. Gaye, Mukaddes ve Hakan ağabeylerim ve anneleri Bonkörlük ana Kıbrıs’taki Türklerin huzur mücadelesinde gizlendikleri banyo küvetinde, Anadolu EOKA’cı katiller aracılığıyla zalimane martir edilen, o akşam kendileri ile birlikte 200’den fazla Türk vatandaşının da şehit edildiği tıpkı sürecin temsilcileri esasta. Bu nedenle bu 3 ismin, özellikle üstelik Gökçe Vatan’bile doğalgaz aramada çalışacak, yani barışsever amaçlar için çalışacak 3 gemimize verilmesi, Abdülhamid Eğlek gemimize yandaşlık yapacak olmaları bizim üzere çokça haddinden fazla bulunmaz diye niteleyerek düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“O şeb başlayan katliamlar, bilcümle adaya yayıldı”

Hunriz Noel namına tanıdık Rum EOKA yıldırı örgütünün Türklere yönelik katliam yaptığı olayı birlikte anımsatan Prof. Dr. İlhan, “1963 Kanlı Noel’üstelik 23-24 Antrakt’ta, Ağalık temel, Gaye, Kutsal ve Melik ağabeylerim ile birlikte 200’den aşkın Kıbrıs Yırlamak martir edildi. O gece başlayan katliamlar, hep adaya yayıldı. Rum EOKA’cı teröristler vasıtasıyla planlı kendisine yapılan bu katliamın anne amacı, Türklerin adadaki varlıklarına akıbet vermekti. Biliyorsunuz kimileri abur cubur hazırda birleşmekten bahsediyor. Amma bunun imkansız olduğunu 1963’teki ve takibinde 1974’e kadar olan süreçteki vaziyetler bulutsuz kendisine göstermiştir. Bu nedenle bu katliamın, Kıbrıs’taki nice şehidin alem isimlerinden 3’ü olan; Uğur İlhan, Lahut İlhan ve Kağan İlhan isimlerinin bu gemilere bırakılmış olması ve amma velakin Kıbrıs’ın yanı başındaki arama bölgesinde Abdülhamid Han gemimiz ile alay malay fariza yapacak olması bizler amacıyla çokça çokça kıymetli” açıklamasında bulundu.Share: