Prof. Dr. Çolak: “Abarttığımız, Sevgi Gösterdiğimiz Koy Ülkelerinden Bugüne Kadar Mevrut Direkt Ecnebi Envestisman 12 Bilyon Dolar”

Bilim: BERKAY VAROL – Azrail: AZİZ METİN TURAN

Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, doğrudan ecnebi yatırımcılara ilişik, ” Türkiye’bile bütünü 2002’den bu yana 174 milyar dolarlık aynı doğrudan ecnebi envestisman geldi… Bu paranın oylumlu bir kısmı bizim daima kavga etmek amacıyla düz aradığımız Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye direkt yatırımcı mevrut sunu çok ülke, genişlik haddinden fazla uğraş ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar’ dediğimiz Hollanda’dan. İkinci tam İngiltere, üçüncü tam yine daima çarpışma ettiğimiz Almanya var. Sonra Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, bağıntı gösterdiğimiz Koy ülkelerinden bugüne kadar gelen doğrudan yabancı yatırım 12 bilyon dolar” dedi. Çolak, Türkiye’nin yer aşkın altını İsviçre’ye ihraç ettiğini belirtirken, “Bunun adı şu; eğer Türkiye’den İsviçre’ye zer ihracatı bir numara sıraya geldiyse Türkiye’den sermaye kaçırılıyor demektir” diye konuştu.

İktisat ve Cemiyet Dergisi editörü, ekonomist, Acun gazetesi yazarı Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, akan kemiksiz ve yatırımları konusunda ANKA Bilgelik Ajansı’na değerlendirmeler yaptı.

“YANLIŞ KULLANILAN BİR TERIM DAHA VAR, FİNANSE EDİLEBİLİR CARİ AÇIK. HAKEZA BİR FEHVA NAMEVCUT. ZIRA VERESİYE CARİ AÇIK OLAMAZ”

Prof. Dr. Çolak, “Cari açığı, inanın akan küşade diyenlerin çoğu üstelik bilmiyor. Cari degaje esasında iki lügat ile açıklanır. Akan açıkça eşittir, ülkenin artırım açığı. Şayet bu büyüklük yurtiçi tasarrufları yatırımlarını aşıyorsa, bu ülkenin, devletin alacak gelirlerini aşan bir gider yapıyorsa bu cari kategorik demektir. Cari degaje aynı sonuç. Bir dahi hatalı kullanılan ayrımsız deyim henüz var, finanse edilebilir cari kemiksiz. Hakeza bire bir kavram yok. Çünkü veresiye akan vazıh olamaz. Bu ülkeye para gelirse siz akan açıkça verirsiniz. Ego harcayayım sonra dünyalık bulayım derdinde değilsiniz. Önceki dünyalık dirimlik sonra harcarsınız” sözleriyle akan açıkça tartışmalarına değindi.

“BU KADAR ÇOK BİNA, KÖPRÜ YAPACAĞINA YENİLENEBİLİR ENERJİYE TÖZ AYIRSAYDI TÜRKİYE BUGÜN O KRİZİN İÇİNE GİRMEZDİ”

Çolak, Türkiye’nin cari açığına ilgilendiren, “Türkiye’nin akan açığının başa bela olmasının altında yatan sunu cesim aktif enerji maliyetleridir. Zira Türkiye, aheste bire bir erke ithalatçısı. Seçme şeyin tıpkısı alternatifi var. Bu kadar çokça bina, köprü yapacağına yenilenebilir enerjiye mahiyet ayırsaydı Türkiye bugün o krizin içine girmezdi. İkincisi, biz cari açık verirken bu gelen para bize hep portföy yatırımları ile geldi. Doğrudan yatırımcı gelip bu ülkeye çok faydası olmadı” dedi.

“SEVGİ GÖSTERDİĞİMİZ HALIÇ ÜLKELERİNDEN BUGÜNE KADAR MEVRUT DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM 12 MİLYAR DOLAR”

Türkiye’deki ecnebi yatırımcı verilerine dikkat çeken Çolak, şunları söyledi:

“Türkiye’bile tüm 2002’den bu yana 174 bilyon dolarlık bir direkt yabancı yatırım geldi. Yer çokça geldikleri alan 55 bilyon dolarla mal sektörü. Sonra enerji, bildirişim. Bu paranın cesim tıpkısı kısmı bizim daim mücadele etmek üzere düz aradığımız Avrupa’dan geldi. Türkiye’ye direkt yatırımcı mevrut sunu fazla ülke, arz çokça savaş ettiğimiz, ‘kıskanıyorlar, bize muhtaçlar’ dediğimiz Hollanda’dan. İkinci tam İngiltere, üçüncü sırada tekrar daima çarpışma ettiğimiz Almanya var. Bilahare Fransa ve Amerika geliyor. Öyle abarttığımız, görelik gösterdiğimiz Koy ülkelerinden bugüne kadar gelen direkt yabancı yatırım 12 bilyon dolar. Cömert deyip yaklaşık 5 milyon insanını aldığımız Suriye’den Türkiye’ye bugüne büyüklüğünde yasalı namına giren aracısız ecnebi envestisman vakit kaybetmeden 1 milyon dolar. Türkiye’nin 25 milyar doları aşan tıpkı dış alım yaptığı Çin’den haddinden fazla bağan bire bir aracısız ecnebi yatırım geliyor. Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırımın 3/4’üne yakın kısmı Avrupa’dan geliyor. Türkiye’nin ihracatının yarısını oraya yapıyor. Aracısız yabancı yatırımın 2/3’ü oradan geliyor. Anca kim Avrupa ile uğraş ediyor. O ahit o âdem birlikte ‘yeter, ego artık gelmeyeyim’ diyor.”

“YATIRIMLARI KAÇIRIRSANIZ ZAMAN DÖVİZ İLE İLGİLİ SIKINTI YAŞARSINIZ, SWAP’LA İŞİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIRSINIZ”

Sonuç yıllarda yabancı yatırımın öncelere göre daha az geldiğini belirten Prof. Dr. Çolak, “Aynı firmanın bundan 3 yıl geçmiş Türkiye’ye gelip ayrımsız otomobil fabrikası kuracağı haberi gelmişti. Üste Manisa’bile yer satın aldıkları. Ego çok sevinmiştim. İlk yıl belki 1 milyar TL eklenmiş derece yaratacaktı amma peşinden apayrı, akva aracısız yatırımcı getirecekti. ve biz onu kaçırdık. Öyle yatırımları kaçırırsanız bugün döviz ile ilişkin baskı yaşarsınız, SWAP’la işi götürmeye çalışırsınız. Dolasıyla akan zahir ayrımsız son. Da da bu cari açığı verirken kullandığımız kaynaklar cılız. Demin ise elan tutkun” diye niteleyerek konuştu.

“İSVİÇRE’YE ALTIN İHRACATI BİRİNCİ SIRAYA GELDİYSE TÜRKİYE’DEN ANAMAL KAÇIRILIYOR DEMEKTİR.”

Türkiye’birlikte, “Akçasal sıfır zer tip” diye niteleyerek aynı kavramın olduğunu belirten Çolak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bunun adı esasen değerli ihracatı ve ithalatıdır. Türkiye, 2003 yılından beri tabiri caizse altınla oynuyor. İnanılmaz baş aşağı çıkışlar oluyor. Düşünebiliyor musunuz, bazen yılların birtakım aylarında Türkiye’nin yeryüzü çok dış satım yaptığı ülke İsviçre oldu. İsviçre Türkiye’den sunma çok değerli almış. Peki İsviçreli kadınlar aniden Türk mücevherlerine, bileziklerine mi tamah etti, yok. Güzeşte kamer yer aşkın zer ithal ettiğimiz düzlük İsviçre oldu. İsviçre zer üretiyor mu, faydalı. Peki kuşkusuz geliyor? Bunun adı şu; şayet Türkiye’den İsviçre’ye altın ihracatı birinci sıraya geldiyse Türkiye’den sermaye kaçırılıyor demektir. Bu ikincisinde birlikte geliyor demektir. Bu altınlar öyle kelepçe falan değil. Külçe altın. İstikrarlı tıpkı devlet için bunlarda sivri oynaklık olmamalı. Bizde ise hakeza ayrımsız oynaklık var.”

“TÜRKİYE ‘A’ MALINI ÜRETMEK İÇİN SERVET İTHAL EMRETMEK DURUMUNDA”

Türkiye’nin akan açığı üstüne Çolak, “Kimse bilemez. Cenabıhak bilir. Dünyalık geldi haddinden fazla, mal gelmedi az. Bu metin tıpkısı öz değil. Çünkü cari açığın içindeki anne tip aut ticaret açığı. Ne girmek, ihracatın dış alım ile arasındaki farkı etmek. Sakil bir ithalatımız var. Bu sene çokça ağır sıklet tıpkı dış tecim açığımız var. Çünkü Türkiye uzaklık servet ithal ediyor. Herkesin bildiğinin bilakis Türkiye, çokça fazla tükettiği üzere ithalatı artmıyor. Türkiye ‘a’ malını tarh etmek üzere dünyalik ithal buyurmak yerinde. Örneğin şu zaman aramızın haddinden fazla mebzul olmadığı Yunanistan’dan biz iğ ithal ediyoruz. Bilahare o pamuğu alıp ip yapıyoruz, akıbet kumaş yapıyoruz. Dolasıyla Türkiye’nin dış ticaret yapısını doğrultmak için bu vuzuh mallarını yeniden Türkiye’bile üretmenin yolu açılmalı” değerlendirmesini yaptı.Share: