Polisin kaçakçıların elinden kurtardığı örümce maymunlara özenle bakılıyor

Erzurum’de efsanevi kaçakçılarının elinden kurtarılarak Tabiat Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şubesince himaye altına alınan örümcek maymunlara özenle bakılıyor.

Kentte benzeri süre evvel İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Uğraş Ofis Müdürlüğü ekipleri, Erzurum- Erzincan yağız yolu Aşkale uygulama noktasında denetleme yaptı.

Durdurulan bire bir araçta 10 örümce primat ve 80 yağız iskete kuşu ele geçiren ekipler, hayvanların İran’dan İstanbul’a götürüldüğünü tespit ederek, durumu DKMP Erzurum Idarehane Müdürlüğüne bildirdi

Maymunlar zooloji bahçesine gönderilecek

DKMP’de işyar veteriner hekim Selçuk Albayrak ve biyolog Burak Ekinci yoluyla konfirmasyon alınan zooloji, dulda altına alındı.

İlk muayenelerinde keyif sorunları sıfır, elma, muz, armut ve fıstıkla beslenen maymunlar, akıllıca tanıdık zooloji bahçesine gönderilecek.

Şüphelilere 119 bin 108 teklik ukubet uygulandı

Olayla ilişik ifadeleri alındıktan bilahare serbest bırakıldığı öğrenilen 3 şüpheliye Karaca Avcılığı Kanunu kapsamında 119 bin 108 liralık ceza kesildi.

Karaca iskete kuşları da bölgedeki yeryüzü andıran doğal ortamına salınacak.

Veteriner Albayrak, AA muhabirine, maymunlara özenle baktıklarını söyledi.

Hayvanların ilk muayenelerinde sağlık problemi ile karşılaşmadığını ifade fail Albayrak, “Ellerimle beslediğim örümce maymunların bana göstermiş oldukları sıcakkanlılıktan ekolojik ortam bile ayrı bire bir bahtiyarlık yaşıyorum. Örümcek maymunlar sosyalleşmeye haddinden fazla alışmış canlılardır.” dedi.

Bakım ve otama üzere konfirmasyon aldıkları gelişigüzel hayvana özenle ve titizce baktıklarını tamlayan Albayrak, maymunlara bile ayrımsız hassasiyette yaklaştıklarını anlattı.

Maymunların gücük sürede kurumun makul gördüğü tıpkı hayvanat bahçesine götürüleceğini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

“Hayvanların bu duruma düşmeleri yeniden biz insanoğlunun hatasıdır. Zira tığ onlara ayrımsız can nakil gözüyle bakmıyoruz, evimizde bire bir süs eşyası üzere davranıyoruz. Lütfen şunu unutmayalım, hayvanat bezgi eşyası değildir ve onlar evimizin ayrımsız köşesinde değil doğal ortamlarında güzeldir. Güven teşkilatımıza bile görgüsüz çalışmasından ortalık teşekkür ederiz.”Share: