Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi sayesinde birçok yemiş ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve göveri üretimiyle öne sâdır ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Mir Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Ağababa Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu sene ilçede 45 bin ton rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin ciharıyek yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 garip üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı ağırlık olan bire bir sonuç olduğunu belirterek, “Bu yıl tezyifkâr üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, alelhusus Ankara, İstanbul almak üzere şipşak bir anda Türkiye’nin herhangi bir tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız başlangıçta İstanbul’un vitamin deposuydu ama şu anda tamam Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diyerek konuştu.

Üreticinin siyah üzümün kilogramını 7-8 lira, beyaz üzümü ise 8-10 teklik aralığında sattığını nâkil Ulukaya, tüccarın de alımda iştahlı olmasıyla hem muamele bulma açısından hem birlikte değer itibarıyla üreticinin kıvançlı olduğunu anlattı.

“Fiyattan dahi talepten bile memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Kavga bile bu sene itici havalardan etkilense üstelik üzüm kalitesinin fena hâlde olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği tahminî 100 ton üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara kadar Türkiye’nin rastgele hesabına gönderildiğini belirten Uğraş, “Fiyattan bile talepten bile memnunuz amma girdi maliyetleri efdal olduğu üzere biraz ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye bakarak fiyatlar dolgunca. İstek birlikte var, malımızı bayındır satabiliyoruz. Üzüm olarak bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün arazi şeş gübrelemesini, sonradan budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, sene boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Çekişme, 10-15 çağ arayla hava şartlarına, hastalık durumuna göre ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Günahsız ise 5 dönüm arazisinden 15 ton üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda mahsul ve üzüm fiyatları bu yıl güzel. Girdi fiyatları biraz efdal. Yetkililerden biraz daha çiftçiye koruyucu olmalarını istiyoruz.” dedi.Share: