Pamukova’da ayva üreticileri yüksek rekolte beklentisiyle hasat mesaisinde

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde ayva üreticileri, yüksek rekolte beklentisiyle hasat mesaisi yapıyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne sâdır ilçenin yeryüzü makro dirimsel kaynakları beyninde kayran düzlük coğrafi tescilli “Pamukova ayvası”, ağaçlardan toplanarak bahçede kalitesine göre ayrılıyor.

Daha sonradan paketlenen ayva, traktörlere yüklenerek istiflenmek için itici gelgel depolarına taşınıyor.

Bölgede yetiştirilen ayva, bağırsak piyasanın birlikte Rusya ile birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor.

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, Pamukova’de yetiştirilen ayvanın, bölgenin toprak yapısı ve abuhava şartları zımnında çok nitelikli olduğunu söyledi.

Ayvanın iştiyak gören benzeri kâr olduğunu dile getiren Ulukaya, “Pamukova ayvası denilince tüccarımız satmakta baskı çekmiyor. Pamukova, Geyve ve Sapanca bölgesindeki ayvamız, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Yüzdelik 30’u dış satım Avrupa ve Rusya’ya, yüzdelik 70’ini da iç piyasada tüketiyoruz.” diyerek konuştu.

Ulukaya, üreticinin bu sene verimden memnun olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Bu sene üreticimiz kalite ve verimden çok kıvançlı. Geçtiğimiz yıllarda dönümüne 3 titrem aldığımız bahçelerden genellikle bu sene 4 ton civarında ayva alıyoruz. Rekolte ve nitelik adına gerçekten bu yıl memnunuz ama bedel olarak maalesef istediğimizi yerlerde değiliz. Bu dahi çiftçimizi kıygın etmekte. 13 bin dekar üzerinde ayva yetiştiriciliği yapılmakta, bu yıl 45-50 bin titrem rekolte bekliyoruz.”

Ayva fiyatlarının geçen yılla bire bir olduğunu ifade fail Ulukaya, “Fiyatlar bu sene 2,5-4 teklik aralığında, tecimen dalında gurur yapıyor ama bunun maliyeti filhakika 5-6 teklik.” dedi.

Ayva üreticisi Hasan Kader da 150 dönüm ayva bahçesi olduğunu belirterek, “Bu sene rekolte ve ayva kalitemiz fena hâlde. Sabık yıla göre pazarlamada az buçuk sıkıntılarımız var. Bu yüzden bölgemizde umumi namına üreticiler ürünü kendi imkanlarıyla deposuna alıyor. Kış meyvesi olduğu için şu zaman bunaltıcı benzeri istihlak namevcut. İnşallah ferah olacak, umutluyuz.” ifadelerini kullandı.

“Pamukova ve Geyve ayvasının aroması elan ayrımlı”

İlçede sebze ve meyve tüccarlığı eden İsa Gürel ise ayvanın bağırsak piyasada Trabzon, Rize, Cıvıl Cıvıl, Erzurum, Erzincan, Ankara, İstanbul üzere illere, sıkıntılı dışında ise ağırlıklı olarak Rusya ile Avrupa ülkelerine gönderildiğini kaydetti.

Türkiye’nin herhangi bir yerinden ayva alımı yaptığını dile getiren Gürel, “Pamukova ve Geyve ayvasının aroması daha farklı. Bu bölgenin ayvası onun üzere haddinden fazla yeğleme ediliyor.” dedi.

Share: