Pamukkale’yi 8 ayda 91 bin ziyaretçi balondan izledi

Travertenleri, antik kenti ve havuzuyla turistlerin ilgisini çekici Pamukkale’yi eş-ağustos döneminde 91 bin 128 ziyaretçi gökyüzünden izledi.

UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’ndeki Pamukkale’dahi 2012’üstelik 1 balonla başlayan yunak hava balon turlarına turistlerin ilgisi bitmeme ediyor. Bu sene ev-ağustos döneminde 91 bin 128 yerli ve ecnebi misafir, yunak hava balonuyla bölgeyi havadan strateji şansını yakaladı. Kapadokya’dan sonradan sunma çok ısıdam albeni palavra turunun yapıldığı Pamukkale’birlikte özellikle yemeden içmeden şita döneminde hazırlanan turlar imdi dört zaman gerçekleştiriliyor.

Travertenlerin kolaylıkla altındaki bölgeye dolaşma doğumundan ilk araçlarla gelen turistler burada balonların şişirilmesini bekliyor. Elan sonraları görevliler sebebiyle biricik biricik balonlara binen turistler Pamukkale semalarında dolaşma doğumunu ve harabelik yerini izleyebiliyor.

Pamukkale’deki palavra şirketinin genel operasyon sorumlusu Gökberk Özyurt, AA muhabirine, bölgede 40 balonun bulunduğunu söyledi.

Turlara ağır sıklet rica aldıklarını anlatan Özyurt, “Kamera yoğunluğumuz devam ediyor. Hele Zalim turistlerin ilgisi haddinden fazla aşkın. İki ay sonraları Latin Amerika ve Endonezya, Malezya’dan gelecek misafirleri ağırlayacağız. Gelgel durumuna bakarak 45 dakika ile 1 saat uçuşumuz sürüyor. Günce 14-15 sabit uçuşumuz oluyor. Misafirlerimiz 800-900 metre yüksekten Pamukkale’yi izleyebiliyor” diyerek konuştu.

Balon pilotu İsmail Hıraözlü birlikte misafirlerin balonda tekmil zaman geçirdiğini dile getirdi.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Abat ise Pamukkale’birlikte gerçekleştirilen palavra ve dirlik paraşütü turlarına ilginin attığını söyledi.

Balonla parafin cenneti tepeden vira etmek isteyenlerin adeta birbiriyle yarıştığını anlatan Abat, “Pamukkale’nin o nazirsiz güzelliğini kuş bakışı gidermek henüz fena hâlde oluyor. Henüz sonraları ise travertenlerde tabanvay tatillerini henüz manidar kılmış oluyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Adana’dan mevrut Büşra Şenelli bile güzeşte yıl eşinin namına burada dünyaevi teklifi yaptığını dile getirdi.

İlk nöbet balona bindiği için coşkulu olduğunu anlatan Şenelli, “Burayı haddinden fazla sevdim. Pamukkale’ye geldiğimiz amacıyla haddinden fazla mutluyum. Çokça sevinçli benzeri duyguydu. Herkesin bu benzersiz güzelliği görmesini isterim. Pamukkale’yi palavra turuyla izlemek haddinden fazla güzeldi. Görünüş mükemmeldi.” ifadelerini kullandı.

Semih Şenelli ise Pamukkale’nin güzelliğini yüksekten izlediği amacıyla kendisini şanslı hissettiğini, güneşin doğuşunun üstelik eke olduğunu vurguladı.

Share: