Palikarya generali tutsak alanlardan Söz Bayazıt’ın hatıraları “Taş Okul”te yaşatılıyor

Kayseri Milli Savaşım Müzesi, Halas Savaşı’nda Palikarya Orduları Başkomutanı General Nikolaos Trikopis’i tutsak düzlük askerlerden Bayram Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgelerine ev sahipliği yapıyor.

Sakarya Vadi Muharebesi’nde sonuç derslik öğrencileri savaşta olduğu üzere mezun veremeyen ve “Taş Mektep” adıyla tanıdık Kayseri Lisesi’nde Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Abdullah Gül ile Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın dahi aralarında bulunduğu büyük isimler terbiye gördü.

Kiçikapı Mahallesi’nde kâin ve 1903 yılında yapılan tarihi Kayseri Lisesi, 2016 yılından bu yana Kayseri Büyükşehir Belediyesi Milli Savaş Müzesi yerine ziyaretçilerini ağırlıyor.

Halas Savaşı bitmeme ederken 24 Orak Ayı 1921’da TBMM’nin hükümet merkezini Kayseri’ye transfer kararı alması üstüne, toplantılar amacıyla hazır kuzuluk getirilen Taş Okul’te, o zaman yaptırılan Meclis kürsüsü ile adlı isimlerin bal mumu heykelleri bulunuyor.

Onbaşı ve çavuş rütbeleriyle katıldığı Kurtuluş Savaşı’nda, Yunan Orduları Başkomutanı General Trikopis’i Uşak’ta beraberindeki askerlerle tutsak alan Saraka Bayazıt’ın tüfeği, İstiklal Madalyası, hüviyeti ve belgeleri da müzede sergileniyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Tarihi Yapılar Dümen Müdürü Fehmi Ruz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzedeki eserlerin aynı kısmının Büyükşehir Belediyesince satın alınıp sergileme edildiğini, ayrımsız kısmının ise bağışçılar aracılığıyla verildiğini söyledi.

Kurtuluş Savaşı’na munzam Pınarbaşı ilçesi Yeregeçen köyü nüfusuna kayıtlı Küçümseme Bayazıt’ın eşyalarının torunu Erek Birey Bayazıt yoluyla iki sene önceki müzeye getirildiğini ve sergiye açıldığını anlatan Sıra, Bayazıt’ın hikayesini öz yazdığı dilekçelerden öğrendiklerini aktardı.

“Belgeleri Pınarbaşı Askerlik Şubesi’nden almış”

Tarih, Bayazıt’ın 1914 yılında Bir Numara Dünya Savaşı’nda güçlü haddinden fazla cephede savaştığını, Mondros Mütarekesi imzalanıp ordular terhis edilince Kayseri’ye geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bakıyor kim milli tıpkısı mücadele var, zat isteğiyle orduya yazılıyor. Afyon cephesindeyken komutanı Celaleddin aynı istek veriyor, o devir Palikarya ordusu peyderpey geriye çekiliyor. Alnaç gerilerine makul gidiyor. Neşeli benzeri bağlantı tasdik kalkmak istiyor. Komutanına malumat veriyor. Tıpkısı da bakıyorlar kim Palikarya generali Trikopis ve askerleri. Savaşın bittiğinin bir göstergesi bu. Bunun haberini veren Pınarbaşı nüfusuna mukayyet Hezel Bayazıt. 1968 yılında Bayazıt emsallerinin gazilik unvanı alıp mahiye bağlandığını görünce askeriye şubesine gidiyor ve başvuruda bulunuyor. Bu belgelerde yaşanan olayları görüyoruz, dilekçelerde pus izi var. Katıldığı cephelere dayalı belgeleri birlikte Pınarbaşı Askerlik Şubesi’nden almış ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başvurmuş. Böylelikle bu belgeler gönderilmiş. 1970 yılında mevt etmiş, belgeler 1971 yılında gelmiş.”

Zaman, müzenin aylık 10 bin ziyaretçiyi ağırladığını dile getirdi.

“Dedem 10 yıl askeriye yapmış”

Iri dedesinin yadigarlarını müzeye bağışlayan milli muaythai sporcusu Meram Can Bayazıt birlikte babasının ve amcalarının güneş sohbetlerinde şişman dedesinin İstiklal Savaşı kahramanı olduğunu öğrendiğini söyledi.

Köydeki evlerine gidince dedesinin eşyalarını kurcaladığını anlatan Bayazıt, şöyle konuştu:

“Babamlar ‘Tarihi işaret onlar dokunma’ diyerek uyarıyorlardı. Büyüdükçe Söz Bayazıt’ın takkadak benim dedem olmadığını, cümle Türk milletinin dedesi olduğunu düşündüm ve müzeye bağışlamaya karar verdim. Müze müdürümüz dahi bize bindi oldu, tüfeği, İstiklal madalyasını ve değişik belgeleri esirgeme altına alıp bakımlarını yaptılar. Palikarya general Trikopis’i esir alıyor dedem, bundan haddinden fazla etkilendim. Birinci Acun Savaşı’nda 10 yıl askeriye yapmış ve hep savaşmış. Züğürt, tedavi olup esasen savaşmış. Dedemden etkilenip ego bile buyruk göstererek spora bitmeme ettim, deminden milli sporcuyum.”

Hatay’dan ziyarete mevrut Fatih Kayaç ise kente ilk defa geldiğini, tarihi müzeleri gezmeyi sevdiğini dile getirdi.

Milli Uğraş ile ilgili bilgilerini tazelediğini ifade fail Kaya, herkese müzeyi gezmeleri tavsiyesinde bulundu.Share: