Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” yarın Ankara’dan yola çıkacak

Facia ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insani arkalama köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, hep 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insancasına ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 titrem ağırlığındaki 50 bin 126 besin kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 ton un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin debi ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına nazik ulama veriyor.

Ankara aktif trenler için müzaheret hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Kültürlü, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düz alıyor.

Share: