Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola bundan sonra

Kıyamet ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin otağ ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Kilolu Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Başbuğ Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’dahi yaşanan yeğin afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların birlikte afetzedelere hızlı bir şekilde ulaşmasını arzu eden Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem de çadır ve battaniye üzere asıl insancasına müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diyerek düş ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin Ağacı, Van ve Kocaeli’nde almak üzere esenlik trenlerimiz yola imdi. Geçtiğimiz salı haset Van’dahi 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları üstelik Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Eksiksiz demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Bunaltıcı Altun bile 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Biraz bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde mecmu 3 bin 991 kilometre vuzuh bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine tür olan yeryüzü gücük sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki cümle demiryolcular canla başla çaba göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi da yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 ton besin yardımının Pakistan’dahi yaşanan gıda sorununa eke oranda katkıda bulunduğunu rapor fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan süssüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara çalışkan trenler amacıyla müzaheret hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Münevver, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa kayran alıyor.

Share: