Özürlü motosikletli, 28 günde 10 bin kilometre katetti

TÜRKİYE Sakatlar Derneği Trabzon Büro Başkanı Tayfun Başkumandan (38), motosikletle 28 günde, 61 şehirde, 10 bin kilometre katetti. Gittiği şehirlerin tarihi ve turistik yerlerini gezen Başkomutan, deminden acun turu hedefliyor. Bedenî engeline karşın sportif aktivitelerle dirilik tutunduğunu anlatan Başkomutan, “Bana bariyer olmayan bacağımı bariyer kendisine karşıma çıkaran unsurlar oldu. Sorunların hepsini aştım ve bu beni henüz dahi kamçıladı” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Tayfun Başkumandan, yapılan iğnenin canip etkisi sonucu 8 aylıkken ayağından sakat kaldı. Yürüme zorluğu çekici ve sporla hayata tutunan Başkumandan, çiftteker, yalancılık, basketbol, afralı tafralı tabanca, okçuluk sporlarıyla ilgilendi; 2011 yılında ise motosikletle tanıştı. Tutkunu olduğu motosikletle 28 günde, 61 şehirde, 10 bin kilometre kateden Başkomutan, gittiği şehirlerin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Motosikletle dünya turu hedefleyen Tayfun Serdar, “8 aylıkken vurulduğum enjeksiyon neticesinde özürlü oldum. her organ kaybım bulunmayan. Ağır Sıklet anlamda zayiat yaşadım ama motosikletle birlikte bana engelim dokunaklı artılar kattı. Türkiye’nin ilk engelli bisiklet lisansını çıkaran kişiyim. Antrparantez emsali olmadığı amacıyla Ankara’dan ihata etmek zorunda kalmıştım. Senelerce derrace sporuyla uğraştım. 10 yıl tekerlekli koltuk basketbolu oynadım. Uydurmacılık, afralı tafralı tabanca, okçuluk üzere sporlarla uğraştım amma sunma yoğun sevdam motor oldu. 2011 yılından beri olabilir olduğunda üzerinden inmemeye çalışıyorum” dedi.’MOTOSİKLET SEVIMLI TUTKUM’İki tekerlekli sakat A sınıfı motosiklet ehliyeti sahibi olduğunu belirten Başkomutan, “Ehliyet üstüne okkalı mesail yaşadım. Şu dakika Türkiye’birlikte iki tekerlekli mânialı A sınıfı motor ehliyeti olan yegâne birey benim. Bunla ilişik sair arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Prosedür çokça ağırbaşlı işledi. Karşıma çokça olumsuzluklar çıkartıldı amma sonunda başardım. Ehliyetimi aldım ve tartılı şekilde bitmeme etmekteyim. Motosiklet bayağı benim için bire bir dirilik tutkusu, dirim tarzı. Türkiye turunu başladığımda engelimden etraf pahal engellerle karşılaştım. Bacağım bana engel değil. Bana engel olmayan bacağımı bariyer namına karşıma çıkartan unsurlar, dirilik ve kurumlar oldu. Sorunların hepsini aştım ve bu beni elan da kamçıladı. Ölçüm edenler üstelik uzaylı gibi davrananlar bile oldu. 28 günde 10 bin kilometre yaptım ve 61 yer gezdim” diyerek konuştu.’ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM’

Tayfun Başkomutan, ayağındaki engele karşın motor sevgisinden vazgeçmediğini kaydedip, “Gâh yavaş aksaklıklar yaşadım, kazalar yaptım amma hiçbiri beni vazgeçiremedi. Türkiye turunda çokça değişik insanlarla ve tepkilerle karşılaştım. Arada ayrımlı nüanslar da oldu amma genel yerine fevkaladeydi. Burada kendimi ispatladım, rüştümü kanıtladım. Aktüel maksat acun turunu 40 ülkeyi belirleyip motosikletimle katedip, orada engellilere yönelik çözüm önerileri veya benzeri konuda bir şeyler sunabilmek. Engelli turizmine de bu noktada tespiti ika amacındayım. Gönüllü turizm elçisi olarak da bu görevi yapmış olacağım. Dar dışındaki özürlü insanların Türkiye’yi tanıması, gelmesi amacıyla sunturlu icraat tahsis etmek istiyorum. Motosiklet benim amacıyla bire bir özlem. Cenabıhak afiyet verdiği sürece da kullanmaktan asla vazgeçmeyeceğim” dedi.

Share: