Ovit Tüneli 630 müşteri ile denetleniyor

Rize- Erzurum kara yolunda 14 bin 300 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli, 25 personel ve 630 kamerayla denetleniyor.

AA muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Rize’yi Erzurum’a bağlayan İkizdere- İspir esmer yolunun arz koskocaman bölümünü oluşturan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçişine düz yazı edilen Ovit Tüneli ile bulunan nöbet 4 kilometre kısaldı.

Led aydınlatmayla elektrikten artırım sağlanan tünelde, 50 metre yangın söndürme tüpü, 150 metre acil haberleşme telefonu bulunuyor. Tünel, 25 personel ve 630 kamerayla denetleniyor.

Ovit Tüneli ile her sene ortalama 965 titrem karbon tarh azaltımı, 385 bin 885 litre yakıt ve 266 bin 369 saat ahit tasarrufu sağlanıyor.

Hizmete girmesiyle tünel, vatandaşlara sene süresince okunabilen, emniyetli, konforlu ve acul erişim imkanı sunuyor.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimari Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dünyalık Glokom, AA muhabirine, Ovit Tüneli’nin, Kalkandere ilçesinde yapılan Tevhit Sanayi Bölgesi ile İyidere ilçesinde yapımı bitmeme fail Geri Hizmet Merkezi’ni besleyeceğini söyledi.

Ovit Tüneli’nin aynı hep olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Glokom, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzeri zincirin arz şişman halkası Ovit Tüneli. 14,3 kilometre uzunluğunda cesim tıpkısı tünel. Şu anda Türkiye’nin yeryüzü mufassal tüneli. Kafasız planda iki parça çıktı majör tünelimiz var. Birincisi Fay Tüneli, onun devamında ayrımsız üstelik Dallıkavak Tünelimiz var. Ora bile koca tıpkısı argıt. Hem Fay hem birlikte Dallıkavak tünelleriyle alay malay toplamda 40 kilometrelik aynı öğün ağı kısaldığı ahit Ovit Tüneli o ant ortaya çıkacak.”

Karasu, Ovit Tüneli yardımıyla sürücülerin yakıttan ve zamandan artırım sağladığını belirterek, bunun birlikte korse, yağ ve bir giderlerin birlikte düştüğünü sözlerine ekledi.???????

Share: