Otantik güzelliklerini koruma eden Tokat, zengin tarihiyle keşfedilmeyi bekliyor

Uygarlıkların merkezi Anadolu’da, varlıklı natürel kaynakları, jeostratejik konumu nedeni ile beyliklerin, devletlerin ve imparatorlukların hayat ve fetih alanı Tokat, gerçekleştirdiği kültürel ve kazançlı projeleriyle dünyaya açılmayı hedefliyor.

Çağ boyunca 14 devlete karı sahipliği eden ve 12 ilçeden oluşan Tokat, tıpkı zamanda geçmişten bugüne önemli aynı tecim ve kültür sarayı oldu.

Çeşitli halk sanatlarıyla bile özgün güzellikler sunan ve tarihi İpek Yolu üstünde mevcut şehrin cesim turizm noktaları arasında yaylalarının ve ormanlarının beraberinde tahminî 3.5 milyon yıldır gelişimi devam fail, ismini içinin bal renginde oluşundan düzlük Ballıca Mağarası, 2. Abdülhamid’in melik oluşunun 25. yılında yaptırdığı Saat Kulesi, Arastalı Bedesten, Tokat Müzesi, Mahperi Kadın Kervansarayı, Taşhan, Yağıbasan Medresesi ve Deveciler Hanı kayran alıyor.

Gastronomisiyle birlikte öne çıkan Tokat mutfağının lezzetlerinde mir tam çökelekli lahana ve Tokat kebabı geliyor. Tokat’ta üretilen ve dünyaya da ihraç edilen ürünler ortada ise asma yaprağı, çaput sucuk, pekmez, çemen, marmelatlar, kesik peyniri ve Almus’tan çıkarılan somon balığı bulunuyor.

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansının destekleriyle düzenleme ve restorasyon çalışmaları tamamlanan 8 müzenin yanı sıra bir nice bakir müze çalışması bile bitmeme fail şehir, gelişen ve geçmişten bu yana kimliğini koruyan yapısıyla yerli, ecnebi ziyaretçilerini bekliyor.

“900 almanak Türk İslam tarihini ve eserlerini burada çok ferah ferah görebiliyorsunuz”

Tokat Belediye Reisi Eyüp Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “900 adımda 900 yıllık ruz” sloganıyla ziyaretçilerini geçmişe akla yatkın yolculuğa çıkaran şehirde Osmanlı, Selçuki, Danişmentliler Beyliği, İlhanlı Devleti, Kadı Burhaneddin Devleti ve Eretna Beyliği girmek üzere 7 Türk devletinin buyruk sürdüğünü söyledi.

Tokat’ın tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, gastronomisiyle, doğasıyla, örf ve adetleriyle nazirsiz tıpkısı coğrafya olduğuna dikkati çekici Eroğlu, “Hazreti Mevlana’nın ‘Tokat’a gezmek gerek’ dediği üzere, keşfedilmeyi muntazır bire bir coğrafyadır Tokat.” dedi.

Eroğlu, “900 adımda 900 yıllık devir” sloganının hikayesini haiz Tarihi Sulusokak Kent Meydanı’na işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bura çokça özel ayrımsız kayran. 900 yıllık Türk İslam tarihini ve eserlerini burada çok ferah ferah görebiliyorsunuz. 1090 yılında yapılan aynı camiyle başlayan ve sonrasında 19. yüzyılın sonlarına büyüklüğünde asar bırakılan benzeri alandayız. Bu kadar yüzyıllara ilişkin olan eserleri çok güdük mesafede girişim atarak görebiliyorsunuz. Bu serencam kademe değerli ve makro. Burada hanlar, camiler, imarethaneler, sivil mimari örneği olan konaklar, bunun birlikte birçok fakülte var. Bu asar arasından beş altı tanesi aut, diğerleri restorasyonu bütün bire bir şekilde hem Türkiye’mizden hem bile dünyamızdan bu şehri keşfetmeyi talip insanları bekliyor.”

Sulusokak Kent Meydanı’nda yer alan gelişigüzel tarihi yapının aynı fonksiyona bile sahip olduğuna dikkati çekici Eroğlu, “Genelinde müzecilik mantığıyla yapılan işlevsel işlemler var. Benzeri bakıyorsunuz tıpkı tanesinde İslam Güneş Bilim Müzesi var. Bir başkasında Kent Müzesi, diğerinde bire bir Etnografya Müzesi’ni görüyorsunuz. Aynı başka esere gittiğinizde Altyapı ve Katışıksızlık Müzesi’yle karşılaşabiliyorsunuz. Bire Bir Sıcak Müzesi çalışmamız de şu anda var.” diye niteleyerek konuştu.

Eyüp Eroğlu, şehirdeki restorasyon çalışmalarına birlikte değinerek, “10 sene öncesinde Evkaf Umumi Müdürlüğümüz tarafından burada çok yoğun bir yenileme yapıldı. Akıbet 4, 5 yılda üstelik küsurat kısımlarla ait Tokat Valiliğimizle, belediyemizle ve yeri geldiğinde Itidalli Karadeniz Kalkınma Ajansımızla, yeri geldiğinde bile Bakanlıklardan destek alarak bu bölgelerdeki restorasyonları bitirdik.” ifadelerini kullandı.

Tokat’ı ziyarete gelenler doğayı ve birçok kültür noktasını bir arada keşfedebilecek

Tokat Site Müzesi’nin 2019’dahi açıldığını ve açıldıktan bilahare tahminî aynı yılda 50 bin kişinin ülfet ettiğini nâkil Eroğlu, şunları kaydetti:

“3 ay önce açılan Yağıbasan Medresesi isimli Danışmentliler marifetiyle 1150 yılında yapılan Anadolu’daki önce Türk İslam üniversitesi, İslam Olgun Tarihi Müzesi namına fonksiyon vermeye başladı. Esasen bire bir eksantrik eserimiz 15. yüzyılda mamul bir sililik eseri. Sonrasında etrafı evlerle kapatılmış. Kısaca yarısı toprakla kaplıydı. Tığ etrafındaki evleri de kamulaştırmak kanalıyla açtık ve orayı topraktan kurtararak ayrımsız yenileme işlemine tabi tuttuk ve şu anda Altyapı ve Günahsızlık Müzesi adına işlevine devam ediyor. Şöyle kim bu şehirde Danışment, Selçuki Dönemi’nde işlenmiş aynı koşum atlama beygiri arabasının geçeceği şekildeki zir yapıları gösteren noksansız benzeri müze. Şu anda bitirdik, ziyaretler yapılıyor amma resmi açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız.”

Eroğlu, belirtik yer alan Suluhan Müzesi’ni ise dallar için hazırladıklarını söyleyerek, “Bura bile biraz kamer içerisinde bura dahi açılmış olacak. Şu dakika restorasyon bitti. İçinin teşrifiyle ilgilendiren bile icraat devam ediyor. Küratörlerin çalışmaları geldi önümüze. Bunları yorum aşamasındayız şu anda. Hem işlik mantığıyla dinç tıpkı müze üzere hem üstelik evvelden itibaren çocukların ilgisini çekebilecek eserlerin orada gösterildiği benzeri müze olacak.” dedi.

Tokat’ta aynı zamanda Hititler, Frigler ve Roma döneminden birlikte asar vadi aldığını dikkati calip Başkan Eroğlu, “İki şerha Tokat’ımızda Roma şehri var. Birisi Sebastapolis, gayr birlikte Komana. Buralarda de arkeolojik kazılar bitmeme ediyor. Yani Tokat’ımızı ziyarete geldiklerinde insanlarımız aynı taraftan sakat, ayrımsız taraftan andıran gündüz, tıpkı taraftan İslam tarihini, tıpkı taraftan o domuzuna doğasını, başta Ballıca Mağarası koyulmak üzere yaylarını, ormanlarını keşfedebilecekler.” değerlendirmesini yaptı.

Eyüp Eroğlu, Kovid-19 salgınının ardından şehre mevrut ziyaretçi sayısının arttığını, sunu haddinden fazla de Tokat Kalesi’nin bent gördüğüne işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tokat Kalesi, dik tıpkı kayadan işlenmiş. Kalenin ayrımsız apayrı özelliği ise 1400’lü yıllarda Kazıklı Voyvoda, burada dört dönüş zindanda köle artmış ve o zindanlar şu anda duruyor. Restorasyon çalışması bitmeme ediyor. Hele ecnebi turistler oraya haddinden fazla daha ilişki gösteriyorlar. Esasen İngiltere’den, Almanya’dan gelen turistlerimiz oluyor. Zenci coğrafyasından mevrut haddinden fazla misafirlerimiz dahi oldu. Örneğin ayrımsız küşayiş Filistinli gruplar çok geldi. Sonrasında gine Suudi Arabistan’dan biraz kol geldi. Yani tıpkısı taraftan dahi yabancı turizm anlamında birlikte Tokat, adım adım kabuğunu kırmaya başladı. Ama hele yerel turizm noktasında birkaç yıldır çok ağır aynı turizmin olduğu aynı şehir oldu. Herkesi ego Tokat’a davet ediyorum.”

“Tokat, yedi çoğalan ovasıyla tarımın başkentlerinden birisi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ise şehirde ilkokul Birleştirme Sanayi Bölgesi’ne sahip olduklarını belirterek, “Bunlarla ilişkin teşmil çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 15 bin kişinin üzerinde istihdamımız var. Tabii Tokat’ın sunma mehabetli girdisi ekincilik. Yüzde 25’inden çok sulanabilir arazilere topluluk. Şeker pancarı üretiminde ayrı benzeri öneme ehil. Gine yedi çoğalan ovasıyla tarımın başkentlerinden birisi tıpkı zamanda. Tamam Karadeniz ve Şarki Anadolu’nun yeşillik ihtiyacının giderildiği ayrımsız toprak.” dedi.

Tarımda faaliyetleri yetiştirmek hesabına çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Hatipoğlu, şunları anlattı:

“İnşallah önümüzdeki süreçte hem Tokat’ta mevcut hem birlikte Niksar, Erbaa’de kâin ovalarımızı ağız ağıza merbut devir su sistemiyle sulanabilir hale getireceğiz kim bu suyu çok henüz kazançlı biraz israf etmeyen ayrımsız çatı haline dönme olacak. Esasen tıpkı düzentileme Zile’üstelik devam fail Çekerek Sulaması amacıyla de söz konusu. Onun dışında üstelik yeniden sebze ve meyvelerin, uzaklık işaret yani nihai yapıt haline dönüştürülerek pazara elan pir bir şekilde ulaştırılmasıyla ilgilendiren çalışmalarımız de söz konusu. Bunlardan birisi üstelik yine eş kooperatifleriyle yürütmeye çalıştığımız cerrahi müdahale.”

“Halı imalathanesi kurarak köylerimizde halıcılığı canlandırmış olacağız”

Hatipoğlu, İstanbul’birlikte bulunan halı imalatçılarıyla üstelik görüşmeler içerisinde olduklarını ve aynı halı imalathanesini Tokat’ta akdetmek istediklerinin altını çizerek, “Eğer bu gerçekleşirse biz köylerimizde esasen halıcılığı canlandırmış olacağız. Bununla ilgilendiren görüşmelerimiz devam ediyor. Atıl kâin halı tezgahlarımız unutulmaya yüz tutmuş olmasın diye niteleyerek canlandırmayla ait böyle aynı girişimi sonuna büyüklüğünde destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tokat Merkez’da mevcut Komana Pontika Antika Kenti’ndeki kazı çalışmalarına de değinen Numan Hatipoğlu, şu bilgileri verdi:

“Önümüzdeki süreçte burada 12 mahiye tıpkısı kazı olması teklifini yaptık ve daha okkalı benzeri şekilde kazıyı tamamlayıp, millet bahçesi inşaatı sürecinde dahi burayı gezilebilir ağıl getirme kadar tıpkısı çabamız olacak. Sulusaray’daki Sebastapolis Antika Kenti’ne bile yoğunlaşacağız. Kent zarfında devam eden çarkıt Atatürk Lisesi’nin bahçesinde ortaya çıkan buluntularla alay malay orada tıpkısı ‘Taş Eserleri Müzesi’ çalışmamız olacak. Tarihi tıpkı sıcak bundan sonra, temel açma sırasında. Orayı temizleyip, müze haline dönüştüreceğiz. Gene Zile Kale’mizde da tıpkı amfi tiyatro çalışmamız var. Tıpkısı kısmını şu anda çıkardık. Devamında kamulaştırma ve genişleme çalışmalarımızla ortaya çıkma. İnşallah bunlar mail zamanda turizm açısından kullanılabilir ağıl gelecek.”

Hatipoğlu, Ballıca Mağarası’nın üstelik 2019’dahi UNESCO Dünya Mirası Eğreti Listesi’ne alındığına işaret ederek, “Bölgemiz için sonuç kademe nazik aynı önemi taşıyan olan bire bir suret. Gelen herkesin hayranlığını anlatım ettiği benzeri vadi. Biz burada değişik düzenleme çalışmaları yaptık. amma velakin yine Ballıca Mağarası’na mümasil aynı noktada Kazova’de gözlem sahası, seyir terasları düzenlemelerimizle gelişigüzel çağ batımının yer güzel izlendiği benzeri dideban haline dönüşecek kesim. Bunların hepsi ziyaretçilerimize inşallah dörtköşe zamanlar geçirebilecekleri, istifade edebilecekleri bire bir noktaya yaymak üzere. Tokat hem insanıyla hem elbette hem tarihiyle hem lezzetleriyle pespaye görülmesi müstelzim ayrımsız saha.” açıklamalarını sözlerine ekledi.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 1-4 Mesafe beyninde Yenikapı’de Tokat Günleri etkinliği düzenlenecek ve etkinlikte Tokat’ın kültürü, ahali sanatları ile yerel lezzetleri tanıtılacak.

Share: