Orhan Sümer: Türkiye’de Istihsal Şalter İndirme Noktasında

CHP Adana Mebus Orhan Sümer, cümbüş ve katıksız gaza yapılan akıbet zamlara ilişkin, “Erke alanında yapılan akıbet zamlarla alay malay birçok üretim merkezi kepenk metres noktasına geldi. Türkiye’de üretim, komütatör inzal noktasında. Bu ekonomi biliminden uzak ve damarlı falsolu politikada ısrar edilirse benzeri yandan TL pula dönerken başka yandan memlekette istihsal yapabilen kimesne kalmayacak” dedi.

Orhan Sümer, bugün yaptığı bağlanmış açıklamada, hayatiyet ve katıksız gaza yapılan sonuç zamların arkası sıra bir nice alanda üretimin durma noktasına geldiğini belirtti. Sümer, açıklamasında şunları kaydetti:

“Türk lirası, dünyada genişlik değerli servet birimleri listesinde 5 yıl geçmiş 18 ve 20. sıralarda dolaşırken bugün 44. tam kayran alıyor. Daha adını de bilmediğimiz bir nice ülkenin parasının değeri ne efsus ki TL’den henüz fazla. Erke alanında yapılan son zamlarla alay malay birçok üretim merkezi kepenk kapatma noktasına geldi. Türkiye’de üretim, açkı indirme noktasında. Bu tutum biliminden uzak ve ters kusurlu politikada ısrar edilirse bir yandan TL pula dönerken değişik yandan memlekette istihsal yapabilen kimse kalmayacak.

“NE ÜRETİYORSAK ARTIK YÜZDELIK 50 DAHA PAHALI”

Fabrikalarda, sanayide, istihsal merkezlerinde etkin sektörlerin biricik kalemde erke giderleri yüzde 50 zamlanırken ‘fiyatların ucuzlayacağını’ söylemek, milletin aklıyla dolma görevlendirmek demektir. Hangi efsus kim üretim bandından sâdır temas cins iz, daha çok yer bir iki yüzde 50 elan pahalıya satılacaktır. Koca herif fabrikaların, kurumsal işletmelerin faturalarını ödeyemediklerini, gelen aylı miktarların altından kalmadıkları için kepenk kapattıklarını biliyoruz.”

Share: