Ordu’da 30 Ağustos Galebe Bayramı kutlamaları

Kargaşa’da 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. yıl dönümü, planlı törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada planlı törende protokol vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. ihtiram duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki merasim sona erdi. Çelenk koyma töreninin arkası sıra, vilayet makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Galebe Bayramı kutlamalarına, Kalabalık Lisesi önünde yapılan tebrik kartı töreni ile devam edildi. Törende, günün mana ve önemini tamlayan konuşmayı Jandarma Gedikli Kıdemli Çavuş Kortej Akşahin yaptı.

“Zaman, 100 sene evvel 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında kurşun taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete karşı savaşım edenlerin ve ebedi serdar Mustafa Kemal’in geçmiş uğur kendisine gösterdiği Akdeniz’e akla yatkın encam koşanların başat olup İzmir’e aktığı tıpkı gündür” diye, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini hapsetmek talip, emperyalist ve istilacı güçlere cebin; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği bir kavga ve ulusal benliğini kurtardığı ve galibiyet destanını yazdığı bir gündür. Ulusumuzun tarihi, seçkin sayfası değerli harflerle merkum destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de ayrımsız gül bahçesine girercesine karaca toprağa girmiş alp şehitlerimiz ile bulunmaz gazilerimizdir. Mazisi nümayiş ve şerefle komple tıpkı milletin çocukları olarak, bu zaferle hangi kadar övünsek azdır. Zira her evresiyle düşünülmüş, müstahzar, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun erdemli erk ve kahramanlığını bire bir posta daha kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajı okundu. Cingöz Astsubay Dal Çavuş Gurbet Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri seslendirdi. Kalabalık Lisesi önünde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik kartı programı, sancak ve flamaların, savaşçı gazilerin, askeri birliklerin merasim geçişiyle sona erdi.

Yengi Bayramı kutlamalarına, Ordu Lisesi önünde yapılan tebrik kartı töreni ile bitmeme edildi. Burada düzenlenen törene CHP Kargaşa Mebus Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kargaşa Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Rüşvet Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksek Aksungur, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Ilbay Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Kurnaz Komutanı Miralay Numan Kimsesiz, İl Emniyet Müdürü Şark Dokunaklı, Altınordu Belediye Reisi Aşkın Tören, Kalabalık Askerlik Şubesi Başkanı Kaymakam Ahmet Saha, kat müdürleri, siyasi parti, çığır kuruluşları ve sivil topluluk örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – ORDU

Share: