ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA NEFES KESEN TATBİKAT

ORDU’birlikte, İl Kıran ve Evgin Buut (AFAD) Müdürlüğü eliyle 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Sivri, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta çevrili kalanları, tedricen yarışan ekipler kurtardı, suda kaybolma kişiler amacıyla de taharri çalışması yapıldı. Kıyı Asayiş Komutanlığı’na ilgili sefine ve helikopter üstelik tatbikatta kullanıldı.

Cıvıl Cıvıl İl Kıyamet ve Evgin Boyut (AFAD) Müdürlüğü yoluyla, ‘Sel, Ölçüsüz, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Kalabalık ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilogram yağmur düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si cezire üzerinde kalkmak amacıyla bütün 15 güç mahsur kalırken, 9 can ise kayboldu. Bölgede taharri ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk olarak ırmaktaki adaya botla vasıl ekipler, yatık artan 12 kişiyi kurtarıp, güvenli bölgeye aldı. Arkası Sıra ırmakta yatık kalan 3 kişiyi da kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu tam tashih çalışması yapan vinç operatörü, ırmakta mahsur kaldı. Cerrah ve hareket makinesi dahi tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği baskın sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin araç üzerinde çevrik kalması üzerine harekete geçti. Çevirgeç üstünde çevrilmiş kalan kişiyi, ekipler tehlikesiz bölgeye, akarsu altında yapılan aramada dahi donmuş bedenlerine ulaşılan 2 dirilik botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen aktif taharri köpeği de bölgede taharri yaptı.

HELİKOPTER ÇEVRILI KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta muhat küsurat kişiye ulaşamaması nedeniyle bölgeye Kıran Güvenlik Komutanlığı’na kapalı helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen yaşama, muhat kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Tahminî 2 saat süren tatbikat, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla anbean kaydedildi.

‘ÜLKE NAMINA HER AN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın ardından izah işleyen Ordu Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere hazır olunması gerektiğini belirterek, Zaman Kalabalık’dahi bölgemizden 10 ilden bütün birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda güzelce bir tatbikat gerçekleştirdiler. Kıran güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, afiyet ekiplerimiz ve hep birimlerimize büyüklüğünde kusursuz benzeri tatbikatla beklenir hâkim, kayşa ya dahi ayrımsız afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, başarılı ayrımsız şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi mutlu etti. Çünkü, herhangi bir makule afete amade olmamız gerekiyor. İki sene önce yandaki ilimiz Giresun’daki baskın felaketini bütün alay malay yaşadık. İlk giden ekiplerden biri adına konuşuyoruz. Bizim büyüklük olarak her an hazır olmamız lazım. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda fahri vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın derhâl himayelerinde devletimizin bilcümle birimleri adına kıyamet çabucak oraya gitmesi bunun tıpkı göstergesi. Kamu ekibe teşekkürname ediyorum diye konuştu.Share: