Ölümden dönen gailesiz kız 8 kamer bilahare konuşmaya başladı

Manisa’dahi araba çarpması sonucu yavaş yaralanan, 2 us ameliyatıyla hayata tutunan zinde kız, çağ borusundan geçirdiği operasyonla kazadan 8 kamer sonra bayındır koku aldı.

Soma ilçesinde hayat dolu 16 yaşındaki Kübra Fikir’a 30 Meyan 2021’de okula başvurmak üzere yolun karşısına geçtiği sırada otomobil çarptı.

Olay yerinde kalbi duran Fikir, keyif ekiplerinin müdahalesiyle hayata döndürüldü, ilçedeki hususi bir hastaneye kaldırıldı.

Manisa Mehabet Bayar Üniversitesi Hafsa Odalık Hastanesine irsal edilen Oy, kafatasındaki kırıklar nedeniyle geçirdiği 2 akıl ameliyatının arkası sıra 3 ay süresince sakil hizmet servisinde entübe yerine tedavi edildi.

Yoğun hizmet sürecinde kan borusuna imik seviyesinin altından mahbes açılan (trakeostomi) zihayat kız, us ve sinir cerrahisi servisinde bitmeme fail tedavisi sürecinde birlikte konuşamadı.

Manisa’daki tedavisinin peşi sıra nefes darlığı şikayetiyle İzmir’deki Esenlik Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Döş Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırı Hastanesine irsal edilen canlı kız, Döş Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Birey Ahu ve ekibince operasyon edildi.

Yaklaşık 3 saatlik operasyonla nefes borusundaki daralmanın giderildiği Kübra Rey, 8 ay sonra bayındır nefes alıp konuşmaya başladı.

“Kübra bire bir tansık”

Işler sonrası strateji edilen ve tıpkı yandan dahi fizik tedavisi süren Kübra Görüş, hastanede AA muhabirine, gidiş geliş kazasının peşi sıra çokça print eyyam yaşadığını söyledi.

Kaza sonrası hiçbir öz hatırlamadığını, aheste bakımda gözlerini açtığını ancak bu süreçte nefes ahiz ve beslenmede zor çektiğini anlatan Oy, konuşamamanın üstelik namına yara verdiğini dile getirdi.

Acılarının her güzeşte aktarılma azaldığını, yaşama dört elle tutunduğunu tamlayan Rey, “8 kamer sonradan yürüyebiliyorum, konuşabiliyorum. Anca çok özledim kim. Elan önce mühendis görünmek istiyordum demincek ise hikmet otama doktoru girmek istiyorum.” dedi.

Anne Fethiye Görüş ise kilolu hizmet sürecinde doktorların nevmit konuştuğunu fakat kızına olan inancını on paralık yitirmediğini söyledi.

Her dakika evladını kaybetme korkusuyla yaşamanın çokça zor olduğunu anlatan Fikir, “Konuşmaya başladığında bize geçmiş ‘anneciğim’ ve ‘babacığım’ dedi. O kadar mutlu olduk kim 8 ayın yorgunluğu orada bitti. Yaşaması amacıyla ‘yüzde, binde 1 umut’ dediler. Allah’tan hiç ümidimizi kesmedik. Değme ahit ‘benim çocuğum yaşayacak’ dedim. Onunla gezmeyi çok özledim.” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Kenan Duygusal Ceylan ise Fikir’un zaman borusunda tıkanan bölgeyi ameliyatla çıkartarak artan kısmını birleştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Nefesi çarkıt haline geldi. Çağ borusundaki hapishane kapatıldığı amacıyla artık konuşabilecek pozisyona geldi. Kemirmek yemeyle ilişik teessürat vardı. Bunlar dahi neredeyse tamamen bertaraf pozisyonda. Ameliyattan çıkıp kendine geldiğinde önceki sözü ‘çok teşekkürler’ oldu çünkü şen konuşabiliyordu, koku alabiliyordu ve boynunda tıpkısı hapis yoktu. Kübra ayrımsız olağanüstü, alçak hatır ameliyatları geçirdi, arkasından çokça dokunaklı aynı ağır sıklet bakım süreci yaşadı. İşte 8 ay sonradan bundan sonra şen bire bir şekilde zaman alabilecek duruma geldi.”Share: