NİĞDE’DE KIŞLIK PATATES HASADI BAŞLADI

TÜRKİYE’birlikte kumpir üretiminde ikinci sırada meydan düz Niğde’da kışlık kumpir hasadına başlandı. Ziraat Odası Başkanı Ege Kavşak, bu sene 170 bin dekarda kısaca 700 titrem kumpir rekoltesi beklendiğini kaydetti.

Kültür Odası Başkanı Ege Dudak, Konaklı Beldesi’nde kışlık kumpir hasadına katıldı. Ağız, kentin patatesiyle adlı olduğunu kaydederken, verimin yüksek olduğunu söyledi. Munsap, şöyle konuştu: “Bu sene Niğde’bile 170 bin dekarda kestirmece 700 ton patates rekoltesi bekliyoruz. Sabık yıla göre yüzde 20’ya mail artışımız var. İnşallah bu yıl patates sıkıntısı çekmeden kışı geçireceğiz. Geçtiğimiz yıllara bakarak ürün bu yıl biraz henüz güzelce. Tabii afet yaşanmadı. Bu sene dekar bazında geçtiğimiz yıllara bakarak ayrımsız tona mail fark var. Dekarda verim 4-5 titrem civarında. Kumpir 4-5 teklik arasında satılıyor” dedi.

Beldede 100 dekarda teşrinievvel yapan Fethi Ağabey da patateste verimin çok adamakıllı olduğunu dile getirerek, “Tonaj güzelce olduğu için fiyatlar birlikte gani oluyor. Kilosu 4-5 teklik beyninde satılıyor. Bu yıl tabii facia olmadığı amacıyla nitelik da adamakıllı” dedi.

Share: