Niğde haber | Araba lastikleri Bor’daki anlayışsız tahavvül tesisinde ekonomiye kazandırılıyor

Niğde’bile Borak Katışık ve Cilt İhtisas Tevhit Endüstri Bölgesi’nde elektrik gösteren firma, ömrü dolan makine lastiklerini melfuf zer ürüne dönüştürüyor.

Borak’bile 2016 yılında 4 bin metrekaresi sınırlı 12 bin metrekare alanda faaliyete başlayan firma, aylık 400 titrem araba lastiğini kilitli parke, hayvan yatağı ve karo gibi eklenmiş değerli kitap haline getiriyor.

Yaklaşık 70 kişiye hareket imkanı sağlayan tesisin müdürü İsa Çınar, AA muhabirine, kamyonet, fosforlu, otobüs, treyler tarzı ortamında cehre olmayan, traktör ve kepçe haricindeki makine lastiklerini dönüştürdüklerini söyledi.

Lastiklerin yanak telini çıkarıp parçaladıktan sonradan kırıcılarla tel ve kauçukları birbirinden ayırdıklarını belirten Çınar, bu malzemeyi birlikte eleklerle mergup boyutta küçültüp granül haline getirdiklerini anlattı.

Çınar, bu granülleri presleme yöntemiyle müşterilerin istediği durum ve kalıplarda ürüne dönüştürebildiklerini aktararak, şöyle konuştu:

“Kilitlenmiş parke taşı taşları 40×40, karoları 50×50 santim boyutunda üretiyoruz. 120×196 santim boyutunda efsanevi yatakları yapıyoruz. Efsanevi yatakları dünyada ve ülkemizde özellikle hayvan konforu açısından ve hayvanın canının yanmaması, betona basmaması, benzin ve ten verimini pekitmek üzere geçer bire bir yapıt. Çok zikıymet tıpkısı iz. Ortalama ağırlığı 50 kilogram. Bunun yanı sıra müşterimiz bizden hangi ürünü isterse demire gestalt vererek tarz haline getirip, ürünümüzü yapabiliyoruz.”

Bire Bir lastiğin doğada sayı farkı 250-300 yılda parçalanabildiğini anlatım fail Çınar, o lastiklerin parçalansa bile baran ve kar sularını, doğadaki hayvanları, canlıları, canlıların ekolojik dengelerini, o bölgedeki otları ve bitki yapısını etkilediğine dikkati çekti.

Çınar, makine lastiklerini değişik ürünlere dönüştürüp yeniden kullanıma sunduklarını vurgulayarak, “Parke Taşı ve karolar, alelhusus parklarda, okullarda haddinden fazla kullanışlı bire bir yayın. Ürünlerimiz 2 yılın üstünde garantili, 8 yıl ergonomik ve esasen kavrayışsız dönüştürülebilir. Yani biz bu ürünü alıp gene ayrımsız işlemleri yapıp kullanıma kazandırabiliriz.” dedi.

“Niğde’den, bozkırın ortasından çıkıyorsunuz”

Ürünlerin âdem sağlığına uymazlık vermediğini dile getiren Çınar, üretimde kimyevi kullanmadıklarını, granül ayla getirdikleri ürünü yapıştırıcıyla presleyip insanların kullanımına sunduklarını dile getirdi.

Çınar, ürünleri ihraç almak üzere tahminî 5 ay evvel altyapı oluşturduklarını ve mir temsilcilerini belirledikleri ülkelere gönderdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Arkadaşlarımız, ürünlerimizi gittikleri ülkelerde tanıttı. Hedefimiz sınırlı dışı satışıydı, yavaş yavaş başladık. Şu zaman amacıyla Gürcistan’a eser gönderdik. Gürcistan üzerinden Türk Cumhuriyetlerini, Yunanistan evet bile Bulgaristan üzerinden Avrupa ülkelerini hedefliyoruz. Niğde’den, bozkırın ortasından çıkıyorsunuz, insanlar sizi belki birlikte ömürlerinde on paralık görmeyecek, belki da bu komplekse tek gelmeyecek ama Danimarka’birlikte, Hollanda’bile biri sizin ürününüzü kullanacak. Bu, ülkemiz üzere bir munzam değer gelmek.”

Share: